Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

20 Yaş Dişleri ve Gömülü Dişler

Gömülü dişler, çoğunlukla kemik içinde olduklarından dolayı hastalar tarafından fark edilmez ve ağız içerisinde görünmezler. Ancak rutin muayenelerde talep edilen filmler sayesinde görünebilirler. Ağız bölgesinde diş çekimi olmamasına karşın dizilimde eksiklikler gözlemlendiğinde, eksik olan dişlerin gömülü olma olasılığı oldukça yüksektir.

Antropologların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, insanların çene kemiklerinde zaman içerisinde küçülme olduğu gözlemlenmiştir. Bu küçülmenin sebepleri değerlendirildiğinde, evrim sürecinin devam etmesi ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi olarak bir kıymetlendirme yapılmıştır. Zaman içerisinde oluşan bu çene kemiği küçülmesinden ötürü, 20 yaş dişleri sürülmek için uygun bir nokta ve alan bulamadığında gömülü olarak çene kemiğinde kalabilmektedir. Bu durumda kişilerde, baş ağrısı, kulak ağrısı ve kas ağrısı olarak kendini göstermektedir.

sisli-mecidiyekoy-20-yas-disleri-gomulu-disler-800x450
20 Yaş Dişleri ve Gömülü Dişler Nedir?

20 yaş dişleri, 3’üncü azı dişi ya da akıl dişi olarak da isimlendirilmektedir.

Gömülü olarak bulunan dişler, normal şartlar altında ağız bölgesinde sürülmesi beklenen fakat birtakım sebeplerden ötürü sürme işlemini tamamlayamamış, kemiğin altında çene kemiğinin içinde kalmış dişlerdir. Bu dişler çoğunlukla 16 ve 20 yaşlarında çenenin her iki tarafında ve dizilimde en sonda olacak şekilde sürülmeye çalışırlar. Sürülme esnasında çene kemiğinde uygun alan bulamadığı takdirde gömülü vaziyette kalırlar.

Çene de bulunan bütün dişlerin gömülü vaziyette kalma ihtimali vardır fakat istatistiki olarak en fazla yirmi yaş dişleri gömülü olarak kalmaktadır. Yaş aralığı olarak da çoğunlukla yirmili yaşlara tekabül etmesi isminin de yirmi yaş dişi olarak anılmasına sebep olmuştur.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

20 Yaş Dişleri Neden Gömülü Vaziyette Kalırlar?

20 yaş dişlerinin gömülü olarak kalmasıyla alakalı olarak birden fazla teori olduğu söylenebilir.

 • Genetik yatkınlık olarak küçük çene kemiği yapısı olan ve büyük diş yapısı olan bireylerde gömük dişlere rastlamak mümkündür.
 • Zaman içinde insanların beslenme alışkanlıklarının değişmesi dişlerde gömülü kalma eğilimine sebep olabilmektedir.
 • Çocukluk ağlarındaki süt dişlerinin erken kaybı diz dizilimini olumsuz yönde etkileyeceğinden dişlerin gömük olmasının nedenleri arasında sayılabilir.
 • Çenede kist oluşumu ya da başka patolojik nedenlerde dişlerin çene kemiği içinde gömülü kalmasına sürülememesine gerekçe olarak değerlendirilebilir.
 • Çok uzun süre yumuşak besinlerin tüketilmesi çene gelişimim negatif yönde etkileyeceğinden sürülen dişlerin gömük kalmasına neden olabilir.
20-yas-disleri-cekimi-mecidiyekoy-800x450
20-yas-disleri-cekimi-sisli-800x450

20 Yaş Dişleri ve Gömülü Dişlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle 20 yaş dişlerinin tedavisi detaylı bir radyolojik muayene sonrasında planlanmalıdır. Bu tür diş yapısına sahip gençler gözlemlendiğinde, meydana gelinen ağrının iyi bir takip ve kimi zamanda medikal tedaviler ile kontrol altında tutulabildiği görülmektedir. Bunların dışında çene kemiğinde yeterli yer olmadığında, sürülme doğrultusu normalin dışında olduğunda ve çevreleyene diş etlerinde ciddi ağrılara sebebiyet verildiğinde gömük dişlerin derhal vücuttan uzak tutulması, çekilmesi gerekmektedir. Diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığında en öncelikli hareket tarzı ağzı bölgesinin ve diş yapısının bozulmadan hatta hiç çekim yapmadan düzenlenmesidir. Bu ön kabule rağmen gömülü dişler sebebiyle ağrı yaşanıyorsa o dişin çekilmesi en doğru hareket tarzı olacaktır.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

20 Yaş Dişleri ve Gömülü Dişler Neden Çekilmelidir?

20 yaş dişleri ve gömülü dişlerin çene kemiğinin en esnek olduğu dönemlerde çekilmesi en uygun harekettir. Çünkü çene kemiğinin esnekliğinin giderek azaldığı ileriki yaşlarda çekim işlemi sonrasında yoğun ağrı ve his kaybı gibi şikayetler kendini gösterebilmektedir. Daha genç yaşlarda yapılacak gömülü diş çekimlerinde kök gelişimi henüz tamamlanmadığından, diş çekimi sonrasında meydana gelebilecek ağrıların gözlemlenme olasılığı oldukça düşüktür.

Bazı durumlarda, 20 yaş dişleri ve gömülü dişlerde meydana gelen olumsuzluklara antibiyotikle müdahale edilebilmektedir. Bu müdahale olumsuzlukları ortadan kaldırdığı gibi kimi zamanda ötelediği gözlemlenmektedir. Bu özel durumların dışında aşağıdaki sebeplerin varlığında diş hekimleri tarafından 20 yaş dişlerinin ve gömülü dişlerin çekilmesi uygun görülmektedir.

gomulu-dis-cekimi-sisli-800x450
20-yas-disleri-ve-gomulu-disler-sisli-mecidiyekoy-800x450
 • Sürmeye çalışan dişlerin ön dişlerde çapraşıklık sorunu oluşturduğu anlarda,
 • 20 yaş dişlerinin etrafındaki dişlerin kök kısımlarına yaptığı baskı sonucu oluşan diş kökü ve çürük vakalarının oluştuğu durumlarda,
 • 20 yaş dişlerinin civarlarında oluşan kist ya da bazı tümörler meydana geldiği durumlarda,
 • Sürmeye çalışana 20 yaş dişinin yandaki dişe yaptığı bası sonucunda ortaya çıkan yoğun ağrı durumlarında,
 • Çene kemiğinde yeterli yer olmasına karşın sürme işlemi bittikten sonra temizlik yapmak için yeterli alan olmaması sonucu ortaya çıkan çürük ve diş eti rahatsızlıkları meydana geldiğinde,
 • Gömük dişlerin etrafındaki yumuşak dokularda mütemadiyen iltihaplanmalara sebep olması durumlarında diş hekimleri 20 yaş dişlerinin ve gömük pozisyonda bulunan dişlerin çekimini uygun bulmaktadır.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

20 Yaş Dişlerinin Çekimi Sonrasında Olabilecek Durumlar Nelerdir?

 • Ağrı,
 • Ağı açmada zorluk yaşanması veya kısıtlamalar meydana gelmesi (trismus),
 • Ödem oluşumu,
 • Enfeksiyon oluşumu,
 • Kanama ve komşu diş ve diş etlerine zarar verilmesi şeklinde oluşabilecek komplikasyonlar diş çekimi sonrasında gözlemlenmektedir. Bu durum tamamen kişiye özel bir durum olup kesin olarak vuku bulacağı anlamı taşımamaktadır.
gomulu-dis-cekimi-mecidiyekoy-800x450

Sıkça Sorulan Sorular

20 yaş dişleri çıkarken ağız yapısının küçüklüğü ve çene kemiğinde yer olmamasından kaynaklanan sorunları da beraberinde getirmektedir. Böyle durumlarda uzman diş hekimi ve ortodontistlerin yapacağı muayene ışığında diş çekimi yapılması bir alternatiftir. Bu seçeneğin kullanımı mutlaka diş hekiminin nezaretine yapılmadır.

20 yaş dişleri ve gömülü dişlerin çenede ağrı, çenede açma da kısıtlık gibi fonksiyonel sorunları yaşattığı durumlarda diş hekimi ile beraber çekilmesi değerlendirilmelidir.

Sürülmesini tamamlayan ya da tamamlamak üzere olan dişlerde çene kemiğinde yerinin almasına rağmen sonraki safhalarda temizlik yapılmasına iman tanımayan yerleşimlerde bu bölgede diş eti sorunları be çürük vakaları gözlemlenmektedir.

Bu işlemin zorlu olup olmaması köklerin pozisyonlarıyla doğru orantılıdır.

Diş çekimini lokal anestezi kullanarak yapmak genel anestezi kullanarak yapmaktan daha acısız ve kolaydır. Lakin genel anestezi kullanılacaksa 20 yaş dişleri tek operasyonla çekilebilir.

Diğer bir ifade ile akıl dişi olarak bilinen 20 yaş dişlerinin genellikle tüm insanlarda sürülmesi beklenir. Ağız ve çenede sürüyen son diş olan 20 yaş dişleri kimi zamanlarda gömülü olarak kalabilir.