Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Diş Beyazlatma

Günümüzde birçok insan için sağlıklı bir gülüşe sahip olmak önem arz etmektedir. Kişiler estetik olarak değerlendirme yaptıklarında çoğunlukla bembeyaz dişler ve ideal bir gülüş olması gerektiği algısına sahiptirler. Gerçekten de öyledir. Sağlıklı ve beyaz dişler kişinin estetik görünümüne olumlu katkılar sağlamakta ve kendisini mutlu hissetmesine yardımcı olmaktadır. Osmanoğlu Diş Kliniği, kişilerin bu beklentilerinin, uygulamış olduğu kusursuz tedavi yöntemleriyle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Diş beyazlatma uygulaması, diş hekimleri kontrolünde gerçekleştirilen estetik uygulamalardandır. Bu uygulamada esas amaç ağız hijyeniyle birlikte, bembeyaz dişlerle estetik bir görünüm elde etmektir.

meciyideköy diş beyazlatma tedavisi
Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? 

Günlük hayatta tüketilen gıdalar ya da alışkanlıklar sebebiyle kimi zaman dişlerde renk değişimleri olabilmektedir. Bu renk değişimi sebepleri tüketilen gıdalar ile alakalı olduğu gibi sigara ve alkol kullanımı neticesinde de olabilmektedir. Bütün bu dış sebeplerin ötesinde genetik yatkınlığında kimi zaman dişlerde renk değişimine sebebiyet verdiği gözlemlenen bir durumdur.

Dişlerde meydana gelen renk değişimi ve özellikle sararma durumlarında akıllara öncelikle diş beyazlatma işlemi gelmektedir. Ağız hijyeni ile birlikte dişlerin daha estetik bir görünüşe sahip olmasını hedefleyerek uygulanan ve diş rengini beyaza yaklaştıran bütün uygulamalar diş beyazlatma işlemi olarak kabul edilmektedir.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Uzman diş hekimleri nezaretinde uygulanan tedavi süreç ve yöntemleri olabildiği gibi marketlerden kolaylıkla temin edilebilen beyazlatma özelliği olan diş macunları ile de dişlerde renk değişiminin önüne kısmen de olsa geçilebilmektedir. Söz konusu olan yöntemlerin kişiler üzerindeki etkinliği ile uygulama usul ve yöntemleri farklı olduğundan her hasta için farklı yöntemler önerilebilmektedir. Lakin hem fonksiyonel özellikleri değerlendirildiğinde hem psikolojik etkileri göz önüne alındığında ağız ve diş sağlığı hafife alınacak bir konu değildir.

Bu sebeple mutlaka profesyonel bir değerlendirmeye tabi olmalıdır. Uzman diş hekimi nezaretinde yapılan tedavi süreçleri en doğru ve en sağlıklı sonuçlara erişilmesini sağlayacaktır.

şişli meciyideköy diş beyazlatma tedavisi
meciyideköy diş beyazlatma
Diş Beyazlatma Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerde renk değişimi veya bir diğer ifade ile lekelenme, birçok farklı sebepten ötürü olabilir. Günlük yaşamda sıklıkla tüketilen çay ve kahve gibi içeklerin tüketimi ile sigara ve alkol kullanımı en yaygın ve bilinen sebepler olarak değerlendirilebilir.

Çocukluk yıllarında dişlerin oluşum süreci esnasında meydana gelen çoğunlukla yapısal bozukluklar ve doğumdan önce henüz anne karnındayken kullanılan antibiyotikler sebebiyle zamanla dişlerde renk değişimleri gözlemlenebilir.

Üzerinde işlem yapılmış özellikle kanal tedavisi görmüş dişlerin bir müddet sonra lekelenmeye başladığı tespit edilmiştir. Ayrıca son olarak yaşlanma sebebiyle dişlerde meydana gelen çatlamalar diş yüzeyinde pürüzlü bir yapı oluşmasına neden olur. Bu pürüzlü yapı daha kolay leke tutar ve renk değişimine sebebiyet verir. Bütün bu sebepleri iki çatı altında toplamak mümkündür. Dış ve iç etkenlerden kaynaklanan renk değişiklikleri.

Dış etkenler sebebiyle dişlerde meydana gelen renk değişimlerine diş yüzeyini hedef alan diş beyazlatma yöntemleri ile müdahale edilebilirken, iç etkenlere daha profesyonel seviyede tedavi yöntemleriyle müdahale edilmektedir.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Diş Beyazlatma Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ofis Tipi Diş Beyazlatma 

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi, beyazlatma uygulamaları arasında en etkili yöntemdir. Beyazlatma işlemi esnasında kullanılan beyazlatıcıların peroksit oranları daha yüksek olmasından dolayı işlem daha hızlı olur ve kalıcılığı daha uzun sürer.

Diş beyazlatma işleminden önce hastanın diş taşı temizliği yapılır. Yapılan bu temizlik işlemiyle birlikte daha sağlıklı bir beyazlatma işlemi gerçekleştirilmektedir. Dişler uygulanan işlemin öncesinde ve sonrasında fotoğraflanır. Tedavi sürecinde çoğunlukla 2 veya 3 seans planlanmaktadır.  Seans sayısı hastaya ve renklenmenin yoğunluğuna göre artmakta veya azalmaktadır. İşlem esnasında diş etlerinin zarar görmemesi için bariyer ile ayrımı yapılır.

şişli meciyideköy diş beyazlatma tedavisi

Diş beyazlatma uygulaması son bulana dek hastanın sigara, çay ve kahve kullanımını sınırlandırması talep edilir. Uygulama esnasında ve bir süre sonrasına kadar kimi zaman dişlerde hassasiyet gözlemlenebilmektedir. Lakin bu durum geçici bir süreç olmakla birlikte arzu edilirse hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir.

şişli diş beyazlatma tedavisi
Ev Tipi Diş Beyazlatma 

Ev tipi diş beyazlatma uygulamasında daha düşük yoğunlukla peroksit içeriği olan ürünler kullanılır. Hastanın tedavi öncesi ölçüleri alınır ve bu ölçüler ışığında şeffaf plaklar üretilir. Hazırlanan beyazlatma jeli ve şeffaf plaklar hastaya verilir ve hekim tarafından nasıl bir uygulama yapılacağı izah edilir. Hastanın durumuna ve renklenmenin yoğunluğuna göre günde iki kez olmak üzere iki hafta boyunca veya sadece geceleri uyku esnasında 1-2 haftalık süre boyunca uygulanması sağlanır. Yapılan haftalık kontrollerle gelişim gözlenir. Gözlem esnasında gerek duyulduğunda uygulama esaslarında değişiklik yoluna gidilebilir.

Hangi diş beyazlatma yönteminin kullanılacağının kararı kişinin kendi başına vereceği bir karar değildir. Diş hekimi değerlendirmesi ve hastanın şartları göz önüne alınarak en optimum seçenek uygulanır.

Diş Beyazlatma Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Diş beyazlatma uygulaması esnasında kimi zaman diş yapısına da bağlı olarak çeşitli hasarlar gelişebilmektedir.

  • Diş Hassasiyeti:

    Çoğunlukla tedavinin başlamasından hemen sonra ilk ve ikinci seansların uygulandığı dönemlerde dişlerde bir miktar hassasiyet gözlemlenebilir. Soğuk ve sıcak gıda tüketimlerinde kendini gösteren bu hassasiyet seansların bitimine doğru etkisini yitirir.

  • Uyum Sorunu:

    Daha öncesinde ağızda yapılan implant ve protez gibi uygulamalar sebebiyle renk uyumsuzluğu yaşanabilir. Diş hekimi nezaretinde seans sayılarının artırılmasıyla üstesinden gelinebilir ve hayal edilen estetik görünüme erişilebilir.

  • Diş Etlerinde Hassasiyet:

    Kullanılan diş beyazlatma jel ve ekipmanlarının diş etleriyle yoğun teması sonucu diş etlerinde geçici süreliğine bir miktar hassasiyet yaşanabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili diğer tüm uygulama ve tedavilerde olduğu gibi diş beyazlatma işlemi esnasında da kişiye özel tedavi süreçleri planlanmaktadır. Planlama ve uygulama safhaları renklenmenin oranları doğrultusunda ilerlemektedir. Bu sebepten ötürü fiyatlandırmada kişiye özel olarak kıymetlendirilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi kalıcı bir işlemdir. Lakin tedavi sonrasında dikkatli hassas davranılmadığında, sigara ve tütün mamulleri tüketimine devam edildiğinde olumsuz etkiler yaşanmakta ve geri eski hale dönülebilir.

En çok bilinen yöntem limon ve karbonatın kullanımı ile elde edilen karışımın dişlere tatbik edilmesidir.

Sararmış dişler maalesef ki kendiliğinden eski halini almaz. Profesyonel bir şekilde uygulanan diş beyazlatma uygulaması sayesinde kalıcı ve sağlıklı bir şekilde beyazlar.