Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Diş Dolgusu

Diş dolgusu, çürümüş olan ya da kırık, çatlak durumda olan dişlerin çeşitli materyallerle yeniden restore edilmesidir. Dişlerin fonksiyonel olarak eski hallerine kavuşmasını amaçlayan bir tedavidir. Çürük meydana geldiğinde doku ilerlemesine imkân vermeden uygulanan bu yöntem sayesinde diş kayıplarının önüne geçilir.

Dişlere dolgu yapılırken birçok farklı materyal kullanılır. Önemli olan husus kişiye özel dolgu malzemesinin tercih edilmesi ve diş yapısına uygun dolgu teknik ve malzemesinin kullanımıdır.

Dişlere daha öncesinde kanal tedavisi uygulanması o dişe sonrasında dolgu yapılamayacağı anlamına gelmemektedir. Çürük meydana gelen dişin eski fonksiyonuna ulaşması ve bu sayede kurtarılması için kanal tedavisi uygulaması sonrasında dolgu tedavisi yapmak mümkündür.

şişli mecidiyeköy diş dolgusu
Diş Dolgusu Tedavisi Nedir?

Diş dolgusu tedavisi, çürük ya da kırık sebepleriyle eski fonksiyonunu yitirmiş dişlerde, fonksiyon ve görünüm kazanımı anlamında yapılan bir restorasyon işlemidir. Diş hekimi öncelikle çürükten etkilenen kısmın temizliğini yapar. Oluşan boşlukta bakteri üremesini engellemek ve çürümeyi durdurmak için dolgu malzemesiyle kapanmasını sağlar.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Çoğunlukla diş çürüklerinin temizlenmesi sonrasında oluşan boşluklar diş dolgusu ile doldurulur. Dişin darbe almasıyla beraber oluşan kırık ve çatlakların onarılmasında da diş dolgusu kullanılmaktadır. Kanal tedavisiyle beraber diş yapısında pulpanın zarar görmemesi için dolgu kullanılabilmektedir.

Sadece çürük vakalarında dişlerde dolgu kullanılmasından ziyade dişlerin kurtarılması ve estetik bir görünüme sahip olması adına değişik şekillerde dolgu uygulaması kullanılabilmektedir.

diş dolgusu şişli
diş dolgusu tedavisi şişli mecidiyeköy
Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Önceki dönem uygulamalarda diş dolgusu için sadece 1 – 2 dolgu malzemesi kullanılırken artık günümüzde dolgu işlemi için daha fazla materyal kullanılmaktadır. Bu malzeme çeşitliliği ile birlikte diş dolgu çeşit ve yöntemleri de gelişmektedir. Diş dolgu çeşitlerini sıralamak gerekirse;

Altın Dolgular

Altın dolgular hastanın ve dişin durumuna göre laboratuvar ortamında kişiye özel hazırlanmaktadır. Diş eti hastalıklarına karşı da oldukça iyi bir yöntem olan altın dolguların kullanım ömrü kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 20 yıldır. Lakin buna karşın günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntem değildir.

Diğer dolgu materyallerine altın karışımı yapılarak elde edilen bu dolgu çeşidi, işçilik ve altın fiyatlarıyla endeksli olarak hareket ettiği için diğer dolgu materyallerine göre daha maliyetlidir. Altın dolgu paslanmaz ve çiğneme fonksiyonuyla oluşan güce karşı oldukça dayanıklıdır.

Kompozit Dolgular

Kompozit dolgu renk skalası oldukça geniş olduğundan, doğal diş görünümüne sahip olmak isteyen her hasta tarafından rahatlıkla tercih edilebilmekte ve sadece bir seansta uygulanabilmektedir. Sadece çürük dişlerde değil, kırık ve çatlak dişlerde de kompozit dolgu güvenle tercih edilmektedir. Maliyet hususunda düşük olması tercih sebebi olmasına etken iken dayanıklılığı dezavantajıdır. Zamanla aşınması veyahut kırılması muhtemeldir. Kullanım ömrü göreceli olup ortalama 3 – 10 yıl arasında değişebilmektedir.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?
 • Doğal diş rengine en yakın renk tonu ile dolgu yapılabilir.

 • Tek seansta uygulanabilir.

 • Diş ile bütünleşmesi diğer dolgu materyallerine göre daha hızlı ve kolaydır.

diş dolgusu tedavisi mecidiyeköy
diş dolgusu tedavisi şişli
Kompozit Dolgunun Dezavantajları Nelerdir?
 • Bazı vakaların ilerleyen zamanlarında dişlerde büzülmelerden ötürü çürümelere sebebiyet verebilmektedir.

 • Dolguları yapmak diğer uygulamalara nazaran daha uzun süreler almaktadır.

Porselen Dolgular

Maliyeti diğer uygulamalara karşın daha yüksek olmasına rağmen, renk değişimi yapmaması ve kullanımı esnasında leke tutmaması gibi sebeplerden ötürü daha fazla talep görmektedir. Porselen dolgular laboratuvar ortamında hazırlanarak diş üzerine yapıştırılmak suretiyle kullanılmaktadırlar. Kişinin diş ve ağız yapısına özel olarak ve diş renginin aynı olması gözetilerek yapılmaktadırlar.

Diş uçlarında ve sıklıkla rötuş işlemi uygulanan yerlerde tercih edilen porselen dolgularla hedeflenen dişin onarılmasıdır. Tek seferde uygulanabilmektedir. Kişinin kullanımına ve ağız hijyenine dikkat edip etmemesine göre kullanım süresinde değişikler göstermektedir.

Analgam Dolgular

Bir diğer adıyla gümüş dolgu olarak da isimlendirilen analgam dolgular günümüzde pek tercih edilen yöntemler arasında değildir. Gümüş, kalay, bakır ve cıva gibi elementlerin karışımlarında elde edilen analgam dolgular, çiğneme gücüne ve basınca karşı dayanaklıdır. Renk olarak element karışımlarından ötürü gri renkte olması dezavantajı olarak belirtilebilir.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Analgam Dolgunun Avantajları Nelerdir?
 • Diğer dolgu uygulamalarına göre daha sağlam bir yapıya sahiptir.

 • Tek seferde hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir.

şişli diş dolgusu
mecidiyeköy diş dolgusu
Analgam Dolgunun Avantajları Nelerdir?
 • Renk hususu en büyük dezavantajıdır. Diğer dolgulara nazaran daha koyu bir formda olduğundan daha çok arkadaki dişlerde tercih edilmekte ön sırada bulunan dişlerde kullanılmamaktadır.

 • Analgam diş dolgusunun uygulanabilmesi için sağlam olan dişlerin bir kısmının alınması gerekmektedir.

 • Diş ve diş etleriyle bütünleşme konusunda sorunlar yaşanabilmektedir.

 • Cıva elementine alerjisi olan kişiler kullanamazlar hatta sağlıklarına zararlı olabilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle dişin dokusu dolgu uygulaması için uygun hale getirilir. Bu safhada var olan çürükler temizlenir. Öncesinde yapılmış ve kalıcı olamamış bir dolgu var ise temizlenir. Daha sonra, dişin estetik durumuna, ağız içindeki pozisyonuna göre ve uygulanacak dolgunun büyüklüğüne ve hacmine göre kullanılacak dolgunun malzemesine karar verilir. Ve dişin içi doldurulur. Son olarak yapılan dolgunun diğer dişlerle uyumu test edilir. Rahatsız edici seviye de fazlalıklar var ise temizlenir ve ideal bir yapıda olması sağlanır. Bütün bu işlemler esnasında hastanın ağrı hissetmemesi adına lokal anestezi uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dolgu uygulamalarında her hekimin kendine has uygulamaları olabilmektedir. Lakin normal şartlar altında konuşulduğunda bir günde en fazla iki ayrı dişe dolgu yapılmaktadır. Bir dişe yapılan uygulamanın yarım saat gibi bir zaman aldığı düşünüldüğünde bu tür bir uygulamanın doğru olduğu görülecektir.

Diş dolgusunda hastanın tercihi ve hekimin değerlendirmesi sonucunda altın, porselen ve kompozit malzemeleri ile bakır, kalay, çinko ve kimi zamanda çinko karışımlar kullanılmaktadır.

Kırılmış, çatlamış ve düşmüş dolgular bakteriler için diş ve dolgu arasına girme imkânı sunar. Oluşan bu boşluklara yerleşen bakteriler klasik temizleme yöntemi olan diş fırçalama ile kolay kolay temizlenemezler ve dolgunun altında çürümelere neden olur.

Büyük kayıplı dişler için en ideal ve sağlıklı çözüm yolu porselen diş dolgusudur. Estetik olarak güzel görünümü ile güçlü yapıda olması ve uzun ömürlü kullanımı tercih edilmesindeki en büyük avantajlarındandır.