Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Diş Protezi

Çeşitli sebeplere bağlı olarak ağızda eksilen ya da kırılan dişlerin tamamlanması, onarılması ile eski fonksiyonel hallerine kavuşturulması için yapılan estetik diş hekimliği uygulamasına diş protezi tedavisi ya da protetik diş tedavisi denilmektedir. Sağlıklı bir gülümseme aynı zamanda kişinin mutlu olması içinde son derece önemli bir durumdur. Hayal edilen ideal gülümsemeye ulaşmak herkesin ulaşmak istediği bir hedeftir. Diş protez tedavisi kaybolan estetik görünüme tekrar ulaşılmasını kolay bir şekilde sağlamaktadır.

Diş protez tedavisinde amaç, eksilmiş ve kaybedilen dişler ile ağız içi dokularını onarmak yeniden oluşturmak ve bu sayede eski estetik ve fonksiyonel duruma kavuşmaktır.

sisli-mecidiyekoy-dis-protezi-800x450
Diş Protez (Protetik Diş) Tedavisi Nedir?

Diş hekimliğinde günümüz şartlarında toplamda sekiz adet uzmanlık alanı bulunmaktadır. Diş Protezi tedavisi de bunlardan biridir. Ağızdaki diş veya dişlerin değişik sebeplerle eksilmesinden dolayı fiziksel olarak oluşan boşluklar, fonksiyonel olarak sorunlara sebep olmaktadır. Örneğin konuşma ve özellikle çiğneme fonksiyonlarında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Çiğneme fonksiyonunda yaşanan olumsuz durumlar sadece ağız ve diş sağlığı özelinde kalmayıp bütün vücudu etkiler bir durum almaktadır. Sindirim sistemini dolaylı da olsa etkilemektedir. Bütün bunların yanı sıra estetik kaygılarda kendini gösterebilmektedir. Hatta yer yer estetik kaygılar daha önemli olarak değerlendirilebilmektedir. İş, aile ve sosyal hayattan izole olmaya kadar giden bu süreçte Diş Protez tedavisi devreye girerek sorunlu bölgenin onarılmasını ve eski estetik ve fonksiyonel durumuna kavuşmasını sağlar.

Temel bir uygulama olarak diş protezi tedavileri ile eksilen kaybedilen dişlerin yerine farklı protez çeşitleri uygulanır. Diş Protezi tedavileri, diş hekimliğinde protez uzmanı olarak da ifade edilebilen prostodondist hekimler tarafından icra edilmektedir. Prostodondistler diş hekimliği lisans eğitimine ek olarak protez diş tedavileri konularında ve prostodonti ana bilim dalı bünyesinde ek eğitim almış kimselerdir. Sadece ağız içinde uygulanan sabit ve hareketli protez uygulamalarıyla sınırlı kalmayan bir bölüm olan prostodonti aynı zamanda kanal tedavisi sonrasında dişin desteklenmesinde de aktif rol üstlenmektedir.

Diş protez uzmanları bir diğer ifade ile prostodontistler temel olarak eksilmiş ya da kaybedilmiş dişin protez uygulamalarıyla tekrar yerine konmasını sağlarlar. Seçilecek protezin renginin doğal diş rengi ile aynı olması ve boyut olarak eşdeğer boyutlarda olması bu noktada çok önemlidir. Estetik kazanımın oldukça önemli olarak değerlendirildiği bu durumlarda esasen çiğneme ve konuşma fonksiyonları da sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmelidir.

Estetik kaygıların ön plana çıktığı kimi durumlarda yapılan yanlış uygulamalar sonucunda birtakım seslerin tam olarak çıkamaması ve yanak içlerinin istemsizce ısırılması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Sonuç olarak kaybedilen diş veya dişler diş protez tedavisi ile yerine konulabilmekte, bu esnada da işlevsellik ve estetik açıdan kusursuz sonuçlara ulaşılmaktadır.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Diş Protez (Protetik Diş) Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş Protezi Tedavisi;

 • Çürüme ya da başka çeşitli sebeplerle diş kaybı yaşayana hastalara,
 • Dişlerde kırılma veyahut dökülme meydana gelmesinden ötürü oluşan dişlerinde eksilmeler yaşayan hastalara,
 • Diş aralarında boşluklar bulunan hastalara,
 • Mevcut durumdan hoşnut olmayıp daha estetik bir gülüş elde etmek isteyen hastalarda gönül rahatlığıyla diş protez tedavisini tercih edebilirler.
sisli-dis-protezi-800x450
mecidiyekoy-dis-protezi-800x450

Diş Protez (Protetik Diş) Tedavisinde Kullanılan Protez Türleri Nelerdir?

Genel olarak diş protezi tedavilerinde sabit ve hareketli protezlerin kullanımı tercih edilse de uygulanan implant üstü protezlerde bu grup içinde sayılabilir.

Sabit Protezler: Sabit protezler, hali hazırda bulunan sağlıklı diş veya implantlardan destek alınarak uygulanan protez türüdür. Ağız içinde çoğu zaman farklı kimyasallarla sabitlenmesi yapılır.

Sabit Protezin Avantajları;
 • Hasta tarafından istenildiği zaman çıkarılamadığından gizli bir şekilde konumlandırılır.
 • Hareketli protezlere nazaran daha estetik ve doğal bir görünüme sahiptir.
 • Çiğneme fonksiyonu açısından değerlendirildiğinde hareketli proteze oranla daha sıhhatli bir çiğneme olanağı sağlar.
 • Damak arkasına ve dil altına uzanan protez artık materyallerini ihtiva etmemesi sebebiyle hastalara daha konforlu bir kullanım sunar.
Sabit Protezin Dezavantajları;
 • Doğal diş kayıplarının yaşandığı noktalarda kemik doku kayıpları da gözlemlenen durumlar arasındadır.
 • Köprü yapılması istenildiğinde, dayanak olarak değerlendirilen sağlam komşu dişlere prepare edilmek zorunda kalınmaktadır.
 • Sabit protez kullanımlarında diş eti rahatsızlıklarında artış gözlemlenen durumlar arasındadır.
 • Diş eti çekilmesi yaşanabilir. Bu durumda uzun süreler boyunca estetik olarak rahatsızlık uyandırabilir.
 • Köprü uygulaması esnasında bakterilerin toplanıp çoğalabileceği uygun ortamlar oluşabilmekte ve bu sebeple de ağız hijyeni konusunda sorunlar yaşanmaktadır.
 • Ağız hijyeninin sağlıklı bir şekilde sağlanamaması sebebiyle ağız kokularıyla karşılaşmak muhtemel durumlar arasındadır.
 • Üzerine köprü yapılan dişler ve köklerinde çürümeler meydana gelebilir.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Sıklıkla kullanılan sabit protez türlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

Kuron: Ağız içinde meydana gelen büyük hacimli çürüklerin ve dişlerdeki kırılmaların oluşması sebebiyle meydana gelen hasarların onarılması için kullanılan protez türüdür. Genel olarak halk arasında kaplama olarak da isimlendirilmektedir. Bu şekilde diş bütünlüğü ile ağız ve diş sağlığı korunmuş olur. Dişler arasında boşluklar olduğu durumlarda yine kron ile bu boşluklar kapatılabilir. Kron uygulaması yapılırken diş üzerinden bir miktar küçültme yapılır ve sonrasında kaplamanın diş üzerine sabitlenmesi sağlanarak sonuca varılır.

dis-protezi-sisli-800x450
sisli-mecidiyekoy-dis-protez-800x450

Metal Destekli Porselen Kaplama: Çift taraflı bir yapıya sahip olan metal destekli kron kaplama da estetik olarak ağız içinde görünen kısımlar porselen kaplama yapılırken görünmeyen iç kısımlar metalden oluşur. Bu özelliği sebebiyle ışık geçirgenliği düşüktür. Metal destekli porselen kaplama ile diş bütünlüğü sağlanmakta ve fonksiyonelliği artırılmaktadır.

Zirkonyum Destekli Kaplama: Kullanılan zirkonyum sebebiyle ışık geçirgenliği oldukça yüksektir. Bu özelliği sebebiyle doğal diş görünümüne oldukça yakın bir kaplama türüdür. Dişin görünen ön kısmı porselen, arka kısmı da zirkonyum olarak kaplanır.

Seramik Kaplama: Seramik kaplamalar güçlendirilmiş porselenden üretilen kaplamalardır. Estetik anlamda en çok rağbet gören kaplama türüdür. Estetik kaygıları azaltması yönüyle de ön dişlerde sıklıkla kullanılır.

Köprü: Bir veya daha fazla dişin kaybında yandaki sağlam dişlerden destek alınarak köprü tedavisi uygulanır.

Hareketli Protezler: Yaygın kullanımda halk arasında damak protezi olarak da adlandırılan hareketli protezler tüm dişlerinin kaybetmiş hastalara uygulanır. Tüm dişlerin olmaması dudakların içe doğru kıvrılmasına ve daha yaşlı bir görünüme sahip olunmasına neden olur.

dis-protezi-mecidiyekoy-800x450

Sıkça Sorulan Sorular

Yapay olan bütün dişler protetik diş tedavisinin ilgi ve etki alanına girer.

Çoğunlukla hastalar porselen kaplamamı yoksa zirkonyum kaplamamı diye arada kalabiliyorlar. Estetik görünüm açısından değerlendirildiğinde ve diş eti sağlığı açısından bakıldığında zirkonyum kaplama öne çıkmaktadır.

Porselen dişlerin kullanım süreleri kişiden kişiye değişiklik arz etmekle birlikte yaklaşık olarak 15-20 sene ortalamalarında sürmektedir.