Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Diş Sıkma & Diş Gıcırdatma

Toplumda genel olarak ortalama her 5 kişiden 2’sinde gözlemlenebilen diş sıkma veya gıcırdatma rahatsızlığına bruksizm ismi de kullanılmaktadır. Bu kadar yaygın bir şekilde olması genetik olarak var olan bir durum olduğunu düşündürmektedir.

Diş sıkma veya diş gıcırdatma rahatsızlığı olan kişilerin ortalama olarak yüzde 5 ile 10’unda, dişlere uygulanan yüksek kuvvet ve basınç sonrasında dişlerde bulunan dolgu ve hatta bazen dişlerin bile kırılması gibi zararlar ortaya çıkmaktadır. Bruksizm rahatsızlığının temelinde stres ve birtakım diş ve diş eti problemleri yatar.

sisli-mecidiyekoy-dis-sikma-dis-gicirdatma-800x450
Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi Nedir?

Bilinen yaygın adıyla bruksizm, uyku esnasında dişleri sıkma veya gıcırdatma ve ağzı açık uyuyanlar için çenenin aniden kapanması olarak üç farklı şekilde kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Oluş nedenlerinden bahsetmek gerekirse çoğunlukla diş ve diş eti rahatsızlıklarından kaynaklanma beraber stresin de sebep olduğu söylenebilir.

Günümüzde birçok hastalığın nedenleri arasında gösterilen stres, diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığında da kendini göstermektedir ve baş edilmesi zor bir sorundur.

Diş sıkma alışkanlığı münasebetiyle dişlerde ve çevreleyen kaslarda, çoğunlukla alt çene bölgesinde olumsuz durumlarla karşılaşılması muhtemeldir. Dişlerde sızlanmalar, çatlak oluşumları ve evvelde yapılan dolgularda kırılmalar gözlemlenen sonuçlardandır.

Toplumda sıklıkla karşılaşılmasına rağmen bu rahatsızlıktan mustarip olan kişilerin bu durumu fark etmesi oldukça güçtür. Çoğu zamanda bruksizm rahatsızlığı olduklarından haberleri bile yoktur.

Bruksizm rahatsızlığı olan bireylerin gece boyunca diş sıkma aktivitesi diğer normal bireylere oranla yaklaşık olarak üç kat daha fazladır. Bu durum haliyle sabah uyanıldığında bireyde ciddi kas ve baş ağrıları olmasına neden olacaktır. Hal böyle iken hala bu rahatsızlığın farkında olmadan hayata devam etmek bile mümkündür.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Bruksizmin nedeninin ne olduğu tam olarak aydınlatılmış bir konu değildir. Bu bilinmezliğe rağmen çoğunlukla genetik yatkınlık ile fiziksel ve psikolojik faktörlerin bir araya gelmesiyle oluştuğu değerlendirilmektedir.

Şimdiye kadar gözlemlenen birçok vakada diş gıcırdatma ve sıkma, stres, öfke hayal kırıklığı ve anksiyete bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir. Bunun yanında bir üstesinden gelme başa çıkma stratejisiyle de oluşmuş bir alışkanlık olabilmektedir.

mecidiyekoy-dis-sikma-tedavisi-800x450
mecidiyekoy-dis-gicirdatma-tedavisi-800x450

Nedenlerinin tek çatı altında toplamak gerekirse, diş sıkma ve gıcırdatma nedenleri arasında;

 • Nörolojik ve psikolojik problemler,

 • Kullanılan ilaçların yapmış olduğu yan etkiler,

 • Genetik yatkınlık faktörleri,

 • Stres ve devamında gelen uyku bozuklukları,

 • Ve kişilik yapısı etkili olabilir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Belirtileri Nelerdir?

Diş sıkma da belirtiler arasında dişlerde ve dolgularda kırılmalar ve sallanmalar gibi durumlar gözlemlenebilir. Dişlerdeki sıcak ve soğuk hassasiyetleri yine aynı şekilde belirtiler arasında sayılabilir.

Diş sıkma alışkanlığı olan bireyler, bu faaliyetin çoğunlukla uykuda geçmesinden dolayı durumu fark etmeleri oldukça güçtür. Çene eklemlerinde ki ağrılar, migreni tetikleyen baş ağrıları gibi şikayetlerle hekime başvurulduğundan ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Ayrıca bruksizm belirtileri arasında şu durumlar yer almaktadır;
 • Yanakların iç kısımlarında aşrı kasılma ve istemsizce çiğnemeden kaynaklı tahribat,

 • Şakak bölgesinde kendini gösteren baş ağrıları,

 • Yorgun çene kasları sebebiyle tamamen açılıp kapanamayan kimi zamanda kilitlenen bir çene,

 • Uyku esnasında partnerini dahi uyandırabilecek ses seviyesinde diş gıcırdatma sesleri,

 • Yontulan ve yer yer çaylaklar oluşan dişler,

 • Uyku bozukluğu,

 • Çene, boyun ve yüz kaslarında meydana gelen ağrılar,

 • Kulak bölgesinde bir ağrı olmasa da kulak çevresine hissedilen yoğun ağrılar.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Tanıları Nelerdir?

Diş hekimleri muayene başlangıcından itibaren dişlerdeki sıkma ve gıcırdamaları kontrol etmektedir. Sonraki birkaç muayene esnasında da rahatsızlık ile ilgili gelişim olup olmadığını saptayabilmek adına kontrol eder.

Eğer diş hekimi diş sıkma ve gıcırdatma (bruksizm) olduğunu tespit ederse;

 • Kişinin genel sağlık durumu,

 • Varsa kullanımında olan ilaçlar,

 • Uyku özellikleri hakkında bilgiler toplar ve değerlendirmeler yapar.

sisli-dis-gicirdatma-tedavisi-800x450
sisli-dis-sikma-tedavisi-800x450

Bu durumların yanında diş hekimi;

 • Özellikle çene bölgesi kaslarında hassasiyet,

 • Ağız içinde kırık ya da eksilmiş şekilde dişler,

 • Yanak içleri, diş yüzeyi ve çene kemiğinde de hasar izleri tespiti yaptığında rahatsızlığın bir bruksizm olduğu kanaatine varabilir.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bruksizm Nasıl Geçer?

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığı herhangi bir ilave tedavi yöntemi belirlemeden kendiliğinden geçer. Yetişkinlerde dişlere terapi uygulanacak kadar dişleri çok sıkı sıkmazlar ve yine ayını şekilde basit yöntemlerle tedavisi mümkün hale gelirler. Lakin bazı ağır vakalar için durum bu şekilde basit olarak değerlendirilemez. Diş gıcırdatma ve sıkmaya neden olan sebebin ne olduğu bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

mecidiyekoy-bruksizm-tedavisi-800x450
sisli-bruksizm-tedavisi-800x450
Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Nasıl Tedavi Edilir?

Diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığından çeşitli terapi ve ilaçlar marifetiyle kurtulunabilmektedir. Çocuk ya da yetişkin kendisi içi en ideal tedavi yöntemi nedir sorusunun cevabını almak için mutlaka bir diş hekimi nezaretinde yürütülen tedavi sürecine dahil olmalıdır.

Bruksizm, botoks ile eksik olan dişlerin tamamlanması ile ve nörolojik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntem ve teknikleri uyku bozuklukları rahatsızlıklarında da temel taş olarak değerlendirilmektedir. Psikolojik görüşmeler bruksizm rahatsızlığını hastaya anlatmak adına önemli bir faaliyettir.

Diş sıkmasının daha ileri seviye sorunlarıyla karşı karşıya kalındığı değerlendirilirse hekim uyku tıbbı uzmanı tavsiyesinde bulunur. Bu durumda rahatsızlığın uyku apnesi ile bağıntılı olup olmadığının değerlendirmesi yapılır.

Diş sıkması anksiyete gibi ya da benzer bir psikolojik kaynaklı sebeplerle ilgili olarak değerlendiriliyorsa, kişi terapiste ve danışmana sevk edilir. Stres yönetimi kişinin bruksizm rahatsızlığını gidermesi için faydalı olabilir. Bu noktada kaslardaki yoğunluğu gevşetme temel mantığıyla hareket eden meditasyonun olumlu katkıları gözlemlenmiştir.

Diş sıkma alışkanlığı çoğunlukla kendini geceleri göstermiş olsa da gündüz vakitlerinde görüldüğü tespit edilmiştir. Diş sıkma ve gıcırdatma tedavilerinin amacı; diş ve çene kemik ve eklemlerde meydana gelecek hazarı önlemek ve daha ziyade meydana gelen ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Tedavi için özel olarak üretilmiş olan gece koruyucuları kullanmak gerekmektedir. Bu gece koruyucuları sert ve karşı çene kemiğindeki dişler ile tam olarak uyumlandırılmış apereylerdir. Çoğunlukla üst çeneye uygulanan bu apereyler gece kullanımı için düşünülmüştür. Lakin sadece özel olarak üretilen bu apereylerin kullanımıyla kalınmamalı, yanında diş hekimi tarafından da tavsiye edilen stres terapisi. Kas gevşetici ilaç uygulaması gibi ek tedavilerinde uygulanması sağlanmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş gıcırdatmayı önlemek için;

 • Stresi hayatınızdan uzak tutun.

 • Gece plağı kullanımını deneyin.

 • Alt ve üst çene arasında yanlış hizalanmış bir durum varsa bu durumu diş hekiminizle görüşerek düzeltin.

 • Alkol ve kafein içeren maddeleri tüketmemeye gayret gösterin.

Antistres vitamini olarak da bilinen b5 vitaminin eksikliğinde bruksizm vakalrı sıklıkla görülmektedir. Kaliyum ve magnezyum eksikliğinde de diş gıcırdatmanın etkilendiği bilinmektedir.

Diş gıcırdatma, sıkma rahatsızlığı olan kişilerin uzman bir diş hekimine muayene olması önemlidir.

Bu durum çoğunlukla yaygın endişe ve stres sebebiyle gerçekleşmektedir.