Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Estetik Diş Hekimliği

Son yıllarda ismi oldukça fazla duyulmaya başlanan estetik diş hekimliği, bireyin sağlıklı olmasının yanında etkileyici bir görünüme de sahip olması için gayret sarf etmektedir. Estetik diş hekimliği kapsamında farklı metotların kullanılmasından ziyade teknolojik imkanlardan fazlasıyla faydalanır.

Elde edilen estetik görüntü, kişinin sosyal hayatına ve fiziksel özelliklerine göre belirlenmektedir. O yüzden kişisel uygulamalar içermektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren özel tasarım uygulamalarla mükemmel gülüşler elde edilir.

Estetik diş hekimliği hizmeti almak isteyen kişilerin çene, ağız ve yüz yapıları bir arada değerlendirildikten sonra ideal görüntü bilgisayar ortamında tasarlanır. Ulaşılmak istenen ideal gülüş simülasyon ortamında hastaya sunulmakta ve oluru alınırsa gerekli tedavi süreçleri başlatılmaktadır.

şişli mecidiyeköy gülüş tasarımı
Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik Diş Hekimliği, sadece ağız ve diş sağlığı olarak değil, diş etleri ile çene kemiklerinin ideal bir şekilde kapanmasını da tasarlayan diş hekimliğinin dalıdır. Kişilerin ağız şekilleri, diş yapıları ve çene kemik yapılarını düzenlemeye yarar.

Estetik diş hekimliği dişlerin görünüşleri üzerine yoğunlaşmış gibi görünüyor olsa da işlevselliği de planlamakta ve değerlendirmektedir. Bu değerlendirme ısırma şekillerinden ısırma şiddet ve gücüne kadar tüm ayrıntılarıyla olmaktadır.

Ana amacın mükemmel bir gülüş olduğu düşünülse de, estetik diş hekimliğinde, diğer diş hekimliği uygulamalarında olduğu gibi esas hedef ağız ve diş sağlığının doğal ve işlevsel haline kavuşmasıdır.

Estetik Diş Hekimleri;

 • Dişler arasında ren, konum ve şekil farklılıklarıyla,
 • Dişeti sağlığı ve görünüm olarak bozukluklarıyla,
 • Çene, yüz, dudak, diş ve diş eti uyumlarıyla,
 • Dişler arasında meydana gelen boşluklarla,
 • Çeşitli sebeplerle kırılmış dişlerle,
 • Eskimiş ve görünüm olarak huzursuzluk yaratan dolgularla ilgilenirler.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Estetik Diş Hekimliği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Estetik diş hekimliği çeşitli sebeplerle çürümüş, renk değişimine uğramış dişlere gönül rahatlığıyla uygulanabilmektedir. Ayrıca her ne sebeple olursa olsun şekil bozuklukları, dişlerde dizilim sorunları ve çapraşık diş oluşumlarında da estetik diş hekimliği etkin bir şekilde tercih edilmektedir. Diş etlerinde oluşan form ve renk değişimleri ile kırık dişler fonksiyonel özellikleri kaybolmadan, sağlıklı bir şekilde estetik diş hekimliği ile giderilebilir.

mecidiyeköy periodontoloji
şişli diş eti hastalıkları
Estetik Diş Hekimliğinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?
 • Diş Eti Estetiği,
 • Diş Beyazlatma,
 • Porselen Lamina Kaplamalar,
 • Estetik Dolgular,
 • Gülüş Tasarımı,
 • Metalsiz Diş Kaplamaları.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Estetik Diş Hekimliği Nasıl Uygulanır?

Öncelikli iş olarak diş kliniğine gelen hastanın ağzı ve diş sağlığı ile ilgili olarak mevcut durumunu görmek adına röntgeni çekilir. Eğer dişlerde çürük veyahut başka müdahale edilmesi gereken durum varsa estetik uygulamalardan önce bu noktalar tedavi edilir. Sonrasında estetik diş hekimliği uygulamalarıyla birlikte tedavi sonrasında muhtemel görünümün nasıl olacağı simülasyonlarla hastaya gösterilir. Bunu için dijital gülüş tasarımları yapılır. Yapılan gülüş tasarımlarını gören hasta istediği noktalarda girdi yapmak isterse o yöndeki taleplere göre tasarım şekillendirilir. Dişin yapısına ve kişinin sağlık durumuna göre estetik diş hekimliğinde birçok farklı uygulama uygulanabilmektedir. Dişlerde renk değişimi meydana gelen hastalarda diş beyazlatma işlemi uygulanabilirken, dişlerde aralıklar ya da kırıklar olan hastalara da kaplamalar yapılmaktadır. Tüm bu süreçler uzman diş hekimleri nezaretinde sürdürülmektedir.

20-yas-disleri-cekimi-sisli-800x450
sisli-implant-800x450
Estetik Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Estetik Diş Hekimliğinin en büyük avantajı sağlıklı, bembeyaz ve ideal bir gülüşe sahip olmaktır. Düzgün dizilmiş, bembeyaz dişler kişinin özgüvenle gülümsemesini sağlar. Özgüven sahibi insanlar iş hayatı ve sosyal hayatta daha rahat konuşabilirler ve gülümsemelerini herkes ile paylaşabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik diş hekimliği, estetik kaygılar doğrultusunda yüz, çene, diş ve diş etlerinin birbirleriyle uyumuna bakan diş hekimliği çatısı altındaki uzmanlık alanlarındandır. Kimi zaman kozmetik diş hekimliği olarak da adlandırılır. Estetik diş hekimliğinde esas amaç ağız yapısı ve dişlerin güzel ve hoş görünmesiyle beraber fonksiyonel olarak kusursuz bir şekilde işlemesidir.

Diş estetiği bir diğer ifade ile gülüş tasarımı kişisel olarak değişkenlik gösteren özel uygulamaları içerir. Bu sebeple genel olarak ağız hijyeninden rahatsızlık duyan ve bununla beraber gülüşünden hoşnut olmayan kişiler uzman diş hekimi nezaretinde planlanan tedavi süreçlerini talep edebilirler.

Dişlerin alt ve üst çene kemikleri üzerinde fonksiyonel olarak kusursuzca işlev görmesini ve estetik manada güzel olmasını hedef alan diş hekimliği bölümüne ortodonti denir. Ortodonti konularında uzman olarak eğitim alan diş hekimlerine de ortodontist denir.

En kusursuz gülüş tasarımı, çene cerrahisi ile birlikte, ortodonti ve restoratif diş tedavisi bölümlerinin eşgüdümlü uygulamalarıyla oluşturulur.

Gerçek mana da botoks uygulaması sadece ve sadece hekimler ve diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Hekimler bütün vücut üzerinde çalışmalar yapabilirken, diş hekimlerinin çalışma alanları sadece çene ve ağız bölgesi ile bunlarla bağlantılı dokulardır.

Gülüş tasarımı görsel manada mükemmeli hedeflemek ve yakalamaktır denebilir. Mükemmel ve ideal bir gülüş için bembeyaz ve düzgün dizilmiş bir diş yapısına sahip olmak adına gerçekleştirilen tüm uygulamalar estetik diş hekimliği kapsamındadır. Gülüş tasarımı yapılırken kişinin ten ve diş rengi ile yaş cinsiyet ve dudak özellikleri gibi konular dikkate alınarak tasarım yapılır.

Diş botoksu, çene/kemik yapısının inceltilerek eskiye nazaran daha oval ve uzun bir forma dönüştürülmesi anlamına gelir. Çene kaslarına uygulanan bu botoks ile de çene kaslarının boyu küçülür. Bu şekilde de daha belirgin ve daha ince bir çene hattına ulaşılmış olur.