Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Gülüş Tasarımı

Ağız ve diş sağlığı denilince akla öncelikle dişeti rahatsızlıkları, ağız kokusu, çürükler ve kanal tedavisi gibi temel kavramlar gelse de günümüzde güzel bir gülüşe sahip olmakta çok önemlidir. Çene kemiklerindeki çapraşıklık, diş dizilimlerindeki hatalar, noksan dişler ve diş yüzeylerindeki renk değişimleri sonucunda oluşan estetik kaygılar, kişilerin iş, aile ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Hatta özgüven kaybına varan durumlarla karşılaşılmasında kişinin kendini toplumdan soyutlamasıyla sonuçlanan üzücü noktalara kadar varabilmektedir.

İnsanlar kimi zaman oldukça sağlıklı dişlere sahip olsalar bile dişlerdeki ve diş etlerindeki orantısızlık, şekil bozuklukları estetik olarak müdahale gerektiren durumlar oluşturur. Güzel ve ideal bir gülüş insanlara pozitif enerji kazandırırken aynı zaman da karşısındaki insan tarafından da hayranlık uyandıran bir konum yaratır.

şişli mecidiyeköy gülüş tasarımı
Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik diş hekimliği uygulamalarından en popüler olanı gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı; farklı nedenlerle estetik manada bütünlüğünü yitiren diş etleri ve dişler ile, yüz şekillerinin doğal ve güzel bir konuma kavuşturulmasıdır.

Multidisipliner bir uzmanlık alanı olan gülüş tasarımı, birçok farklı işlemin bir arada sağlıklı bir şekilde uygulanmasıyla gerçekleştirilir.

Yüzün karakteristik yapısını değerlendirerek diş ve dudak yapısıyla, bakışlarla ve ten rengiyle tam bir ahenk içinde olmasını hedefleyen kişiye özel bir uygulama olan gülüş tasarımı, daha estetik ve daha doğal bir görünümü elde etmek için gayret sarf eder ve her hastaya özel kişisel tasarımlar yapılır.

Günümüzde ağız ve diş sağlığı kadar dişlerin görünümü de oldukça önem taşımaktadır. Günlük hayatta farklı sebeplerle dişlerin bütünlüğü bozulabilir. Bu durum sağlıksız bir durum olduğu kadar insanlarda psikolojik ve sosyolojik etkilerde yaratmaktadır.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Gülüş Tasarımında Önemli Olan Faktörler Nelerdir?

Gülüş tasarımı için en öncelikli faktörün yaş kriteri olduğunu söylemek gerekir. Bununla beraber tasarımı yapacak hekimin tecrübesi de oldukça önemlidir. Hastanın beklentileri tüme detaylarıyla dinlenmeli, hasta ile iletişim halinde kalınması da önemli konulardan bir diğeridir.

Gülüş tasarımı uygulamalarında amaç diş ve diş etlerinin hastanın yüzüne yakışır bir şekilde dizayn edilmesidir. Son yıllarda giderek rağbet görür hale gelmesi gülüş tasarımı ile ilgili uygulamaların daha kolay pratikleşmesini sağlamıştır.

şişli diş beyazlatma tedavisi
mecidiyeköy porselen lamina

Gülüş tasarımıyla ideal ve estetik bir gülüşe sahip olmak için öncelikle diş yapısında değişimler yapılır. Yani dizilim bozuklukları olan dişlerde veya alt üst çene kapanışlarında sorun olan yapılarda gülüş tasarımı yapmak estetik olarak istenilmedik görüntüler verir. Bu sebeple ilk olarak diş dizilimleri çene yapıları ve doku onarımları tamamlandıktan sonra gülüş tasarımı kısmına geçilmelidir.

Ayrıca tüm bu durumların yanında dişlerde lekelenmeler ortaya çıkmışsa gülüş tasarımı öncesi bu lekelenmelerde giderilmelidir. Dişlerin yüze uyumlu hale getirilmesi oldukça önemlidir.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Gülüş Tasarımı Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gülüş tasarımında ilk dikkat edilecek faktör hastanın memnuniyeti olmalıdır. Eğer hasta yapılan müdahale ve gayretlerden memnun kalmaz ise yapılan bütün çalışmalar boşa gidecektir ve bu durumda hastada hüsrana yol açacaktır. Bu sebeple öncelikle hastanın gereksinimleri göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır.

Tedavi öncesinde hasta ile detaylı bir mülakat gerçekleştirilmelidir. Bu görüşmeye uzman diş hekiminin yanı sıra ortodonti uzmanı da katılabilir. Görüşme esnasında hastanın talep ve beklentilerinin ne olduğu net bir şekilde ortaya konulmalı ve tüm teknolojik imkanlar o yönde kullanılmalıdır. 

diş dolgusu şişli
sisli-implant-800x450

Gülüş tasarımı işlemlerinde dikkat edilmesi gereken durumlar;

 • Dudak yapısı,
 • Dişlerin uzunluğu,
 • Dişeti özellikleri,
 • Dudak ve diş uyumu

Şeklinde sıralanabilir. Çünkü bütün bunların her biri kendi içlerinde bir bütünü ifade etmektedir. Eğer herhangi bir tanesi görmezden gelinir ve dikkat edilmezse bütün tasarım ve planlamalar boşa gideceği gibi istenilen sonuçlara da ulaşılamaz.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Gülüş Tasarımı ile Birlikte Hasta Ne Gibi Kazanımlar Elde Eder?

Gülüş tasarımı uygulamaları kapsamında yapılan işlemlerle beraber her hasta kusursuz bir gülümsemeye kavuşur. Diş yapısında ve diş etlerinin sağlıklarında belirgin seviyede düzelme olur. Bu şekilde de yüz ile dudaklar arsında muazzam bir bütünlük ve uyum sağlanmış olur.

Elbette ki bu süre zarfında yapılan işlemler ile de dişler daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşacaklardır. Bu muazzam görünüş ve sağlıklı dişlerle beraber ağız hijyenindeki olumlu gelişmeler göz ardı edilemeyecektir. Gülüş tasarımından sonra düzenli bir bakım alışkanlığı edildiği sürece harika bir de ağız ve diş sağlığına kavuşulmuş olur.

diş dolgusu tedavisi mecidiyeköy
implant-tedavisi-mecidiyekoy-800x450
Gülüş Tasarımında Kullanılan Tedaviler Nelerdir?

Gülüş tasarımında çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar elbette ki kişide daha doğal ve estetik bir görüntü elde etmek adına kişiye özel bir şekilde yapılır.

 • Tasarımın ilk safhasında öncelikle diş beyazlatma işlemiyle başlanır bu işlem kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.
 • İkinci bir tedavi yöntemi porselen laminaların dişler üzerine yapıştırılması yapılır. Çünkü lamina kullanımı hem beyaz hem de daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.
 • Diğer bir tedavi yöntemi de zirkonyum olarak kendini gösterir. Görsel zenginliği ve dayanıklılığı münasebetiyle en çok tercih edilen yöntemdir. Işığı geçiren özelliği olması daha da doğal bir görünüm elde edilmesine yaramaktadır.
 • Ortodontik tedaviler de diğer bir tedavi olarak ortaya çıkmaktadır. Çapraşık diş yapısı olan durumlarda porselen braketler kullanılarak estetik ve işlevsel görünümler elde edilir.
 • İmplant tedavisi gülüş tasarımında tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. İmplantlar ile eksik dişler giderilir ve kusursuz, estetik bir görünüm elde edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik gülüş tasarımında izlenen prosedürler şu şekildedir;

 • Ağız ve yüz yapısının ayrıntılı analizi,
 • Hastanın beklentileriyle beraber kişilik özelliklerinin de hesaba katılarak tasarım planlama safhası,
 • 3D teknolojiler kullanılarak tasarımın sümulasyonu.

Gülüş tasarımı estetik manada daha doğal ve daha güzel bir görünüme sahip olmak adına dişlerde yapılan restorasyon işlemleridir. Yapılan tasarım kişinin yüz şekline, çene yapısını, yaşına ve dudaklarına göre farklılıklar gösterir. Bütün bu faktörlerin bir ahenk ve uyum içerisinde olması sağlanır. Sadece belli bölgedeki dişlere uygulanır diye bir kıstasa sahip değildir.

Dijital gülüş tasarımı ortalama olarak 5-6 gün içerisinde yapılır.

Genellikle dişlerin çene kemiğine sürülmesi tamamlanmış ise bu şekilde tasarım tedaviler gençlerde 15-16 yaşlarında iken başlayabilir.

Gülüş tasarımı kimler için düşünülebilir;

 • Çapraşık diş dizilimine sahip olan kişilere,
 • Anormal şekilde dişlerde renklenmeler yaşayan kişilere,
 • Diş boyutları orantısız olan kişilere,
 • Eksik dişi bulunan kişilere,
 • Diş etleri ile dişler arasında orantısızlık buluna kişilere uygulanabilir.