Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

İmplant

Diş implant uygulaması, eksilmiş ya da hasar görmüş dişleri gerçek dişlere çok benzerlik gösteren ve tıpkı gerçek dişler gibi işlevsel olan yapay dişlerle, implant vidalar vasıtasıyla değiştirilmesini sağlayan bir uygulamadır. İmplant tedavisi ağız içinde uygunsuz pozisyonda olan ve kullanıcı tarafından beğenilemeyen köprü uygulamalarına güzel bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Doğal diş kökleri eksildiğinde diş protezleriyle de mevcut yapının onarılması mümkün olmadığında bir diğer seçenek olarak implant tedavisi değerlendirilebilir.

sisli-mecidiyekoy-implant-800x450
Diş İmplant Tedavisi Nedir?

Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilmiş yapay diş kökleridir. Eksik olan dişlerin yerine yapılan ve ömür boyu kullanım imkânı sağlayan implantlar daha sonralarda yapılacak olan protezlere de destek olarak kullanılabilmektedir. İmplantlar üzerine yapılan sabit ya da hareketli protezler özellikle çiğneme fonksiyonu olmak üzere hastanın ağız estetiğinin de yerine gelmesini sağlar.

Diş implantının nasıl yapılacağı kararı kullanılacak implantın tipine göre değişkenlik gösterdiği gibi üzerinde işlem olacak çene kemiğinin yapısına göre de değişiklik gösterir. İmplantın en büyük avantajı, yeni yapılacak olan dişlere sağlam bir destek noktası olmasıdır. Yapılan işlem kemik doku üzerinde ve içinde olmaktadır. Kullanılan implantın kemiğe uyum sağlaması tedavi sürecinin de ne kadar olacağını tayin edecektir. Kimi zaman bu tedavi süresi aylarca sürmektedir.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Diş İmplantı Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş implantları cerrahi operasyonlarla eksik olan dişlerin yaratmış oldukları boşluklara, çene kemiği içine yerleştirilir. Kemik doku içerisine yerleştirme yapıldıktan sonra diğer tedavi yöntemleri köprü ve protezlerde olduğu gibi oynama ve kayma gözlemlenmez. Bunun sebebi ise kullanılan titanyum malzemesidir. İmplantlar içinde bulunan titanyum vücuda ve kemiğe en uygun en sağlıklı madde olduğundan kaynama esnasında kemik hasarı gibi olumsuzluklar yaşanmamaktadır. Ayrıca kullanılan implantlarda çürüme gözlemlenen bir durum değildir.

implant-tedavisi-sisli-800x450
implant-tedavisi-mecidiyekoy-800x450

Diş hekimleri diş implant tedavilerini genel olarak şu durumlarda önermekte ve uygulamaktadırlar;

 • Alt veya üst çene de en az bir veya daha fazla diş eksikliği var ise,

 • Kemik gelişimi tamamlanmış ve çene büyümesi sonlanmış ise,

 • Yapılacak implantların sabitlenmesi için kemikler yeterli ise,

 • Hasta sağlıklı bir ağız dokusuna sahipse,

 • Tedavi sonrasında kemik iyileşmesi hususunda olumsuz sonuçlar doğurabilecek hastalıklar yok ise,

 • Hastanın takma diş kullanımı ya da kullanma planı yok ise,

 • Hasta tarafından tedavi süreci olan birkaç ay kabul edilebilir bir zaman dilimi olarak değerlendiriliyorsa.

Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş implant tedavisinin süresinin ne kadar olacağının belirlenmesi konusunda kişiden kişiye göre değişen birçok göreceli girdi mevcuttur. Hastaya kullanılacak implant sayısı, implant tedavisi uygulanacak bölgede kemik kalitesinin artımı için ne gibi ilave işlemler yapılacağına kadar birçok göreceli değişken vardır. Bu kadar değişken olmasına karşın ortalama bir süre tayin edilmesi gerekirse, implantların takılıp kronların yerleştirilmesine kadar tedavi süresinin ortalama 3 ay olabileceği söylenebilir. Bu süre kimi hastalarda 1 hafta sürdüğü gibi kimi hastalarda da 6 ayı bulabilmektedir. Değerlendirilen bu süreler dikişsiz implant tedavisinde dörtte bir oranında daha azdır.

Diğer dolgu materyallerine altın karışımı yapılarak elde edilen bu dolgu çeşidi, işçilik ve altın fiyatlarıyla endeksli olarak hareket ettiği için diğer dolgu materyallerine göre daha maliyetlidir. Altın dolgu paslanmaz ve çiğneme fonksiyonuyla oluşan güce karşı oldukça dayanıklıdır.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Diş İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Kullanılan titanyum maddesinin çok büyük yan etkilere sebep olmadığı bilinmemekle birlikte genel olarak diş tedavilerinde ve herhangi bir diş cerrahisinde oluşabilen bazı olumsuzlukları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Diş implant tedavisi sonrasında yüzde ve diş etlerinde şişkinlik oluşması,

 • Diş implant tedavi sürecinde ciltte ve özellikle diş etlerinde morarmalar,

 • Diş implant tedavisi yapılan bölgede ağrı hassasiyeti oluşması,

 • Tedavi süreci boyunca ufak yoğunluklu kanamaların meydana gelmesi.

mecidiyekoy-implant-tedavisi-630x353
sisli-implant-800x450

Diş implantı tedavisi sonrasında vücutta şişlik meydana geldiğinde ya da rahatsızlıklar gözlemlenmeye başladığında diş hekimi bilgisi dahilinde ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler kullanılabilmektedir. Lakin bu olumsuzluklar kısa sürede sonuca kavuşturulamaz ise mutlaka diş hekimi ziyaret edilmelidir.

Tedavi sonrasında çene bölgesinde kullanılan dikişler genellikle çözünen dikiş şeklinde olacaktır. Bir müddet sonra kendiliğinden kaybolması gözlemlenecektir. Ayrıca tedavi sonrasında diş hekimininde tavsiyeleri doğrultusunda yapılan müdahalenin türüne ve yoğunluğuna göre bir süre boyunca yumuşak gıdaların tercih edilmesi doğru olacaktır.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Diş İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Muayene

İlk muayene safhasında hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi edinmek adına gerekli görülen tetkikler yapılır. Alınan sonuçlar genel sağlık durumunun implant yapılmaya elverişli olduğunu gösteriyorsa çekilecek röntgen ile kullanılacak implantın uzunluğuna ve tipine diş hekimi tarafından karar verilir.

Operasyon

İmplantın kemik dokuya yerleştirilmesi lokal anestezi ile yapılır. Uygulanacak implant sayısına göre yaklaşık olarak 30 – 90 dakika arasında bir zaman sürebilir.

sisli-implant-tedavisi-800x450
mecidiyekoy-implant-800x450
İmplantın İyileşme Süreci

İmplant kemik dokuya yerleştirildikten sonra bulunduğu yere bütünleşmesi belli bir süre almaktadır. Bu süre kişiden kişiye göre göreceli olup yaklaşık olarak 3 – 6 ay arasındadır. İhtiyaç duyulduğu takdirde iyileşme sürecinde geçici protezlerden faydalanılabilir. İyileşmenin takibi ve meydana gelebilecek durumlara ön almak adına bu safhada diş hekimi hastayı rutin ya da rutin dışı kontrollere çağırabilir.

Abumentin Yerleştirilmesi

İmplant tedavileri genel olarak iki bölümden ve üç parçadan oluşmaktadırlar. Alt ve üst olarak iki bölüme ayrılan implantlar; implant. Abument ve protez olacak şekilde üç parçadan meydana gelirler. Bu safhada kemik dokuya yerleşen implantın üzerine, protez ile arasına, abument ismi verilen ara malzeme yerleştirilir. Bu kısım sağlıklı bir şekilde tamamlandıktan sonra üst bölümün yerleştirilmesine başlanır.

Protezin Yapılması

Üst yapı kısmının ölçülerinin alınmasına müteakip bilinen yöntemlerle protez implanta yerleştirilir. Bu noktada önemli olan çenenin işlevselliğinin devamlılığının sağlanabilmesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir implantı kemik dokuya yerleştirmeden önce herhangi ek bir işlem olmadığını farz ve kabul edersek, sadece titanyum vidanın çene kemiğine sabitlenmesi kısmı kalır. Her implant başına yaklaşık 1-2 saatlik bir zaman dilimi geçeceği düşünülebilir.

Yapılan ameliyatta başarısız olunursa yapılan implant çıkartılabilir. Bölge temizlendikten sonra yeniden implant tedavisi planlanabilir.

İmplant tedavilerinde süre kemik dokunun yapısıyla doğru orantılıdır. Yaklaşık olarak 3 ay içinde implantın çene kemiğiyle bütünleşmesi beklenir. Geçen bu üç ay sonrasında alınacak bir randevuyla 1 – 2 seansta protez kısmın yerleştirilmesi tamamlanır.

İmplant dişin kullanım ömrü, birçok etkene bağlıdır ve değişkendir. Eğer ağız ve diş sağlığına gerekli önem verilir ve diş hekimi randevuları aksatılmazsa yaklaşık olarak 20 – 30 sene ömür biçmek mümkündür.