Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi genellikle çok ağrılı bir tedavi olarak görülmektedir. Bu yüzden de çoğu kez ertelenme eğiliminde olan bir tedavi yöntemidir. Bu genel kanıya nazaran, modern teknik ve uygulamalarla kök kanallar sadece bir veya iki seansta ağrısız, acısız ve konforlu bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kanal tedavisinin amacı, kişileri rahatsız eden ağrıları ortadan kaldırmaktır. Tedavi, sorunlu diş ve çevresinin uyuşturulmasıyla başlar ve yaklaşık olarak bir saat içinde son bulur. Eğer ağrılı olacak diye kaygılanıp tedavi ertelenirse diş ve çevresinde iltihaplanma daha fazla artacağından diş kayıplarına varan bir süreç meydana gelebilecektir. Dişin enfeksiyon kaptığı zamanlarda tesir altında kalan kanal seviyesine göre tedavi süresi uzayabilmektedir. Osmanoğlu Şişli Diş Kliniği planladığı kusursuz tedavi süreçleriyle hastalarının konforundan ödün vermeden tedaviler yapmaktadır.

şişli mecidiyeköy kanal tedavisi
Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi endodonti tedavisi olarak da bilinmektedir. Dişin en iç kısmı olan pulpa da meydana gelen çürüklerde tercih edilir. Pulpa çıkarılıp dezenfekte edildikten sonra tekrar dolgu malzemesiyle doldurulması şeklinde icra edilen bir tedavi şeklidir.

Dişin en iç kısmında bulunan pulpa yumuşak bir çekirdek gibi değerlendirilebilir. Kök uçlara kadar uzanan pulpada bulunan sinirler ve bağ dokuları bulunur. Dişlerde herhangi bir sebeple meydana gelen kırık, çatlak ve çürük durumlarında oluşan bakteriler bu pulpanın içine girerek çoğalmaya başlarlar. Eğer tedavi edilmezse iltihaplanmalarla birlikte ciddi enfeksiyonlar ve hatta diş kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu şekilde olan çatlamış veya kırılmış dişlere kanal tedavisi uygulamak dişin kurtulmasını sağlayacaktır.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kanal tedavisi genel olarak çürük ve derin kırıklar oluştuğunda uygulanır. Fakat sadece bu konu ile sınırlı olmayıp travmatik bazı durumlarda da dişlere kanal tedavisi uygulanması önerilmektedir.

Kanal tedavisi gerektiren durumlar denilince ilk akla gelen, diş kemiğinde oluşan çatlaklar ve derin çürüklerdir. Dişin iyileşemeyecek kadar hasar gördüğü durumlarda iç kısımdaki pulpa çıkarılarak dişin korunması sağlanır. Kanal tedavisinin en büyük avantajı ölü dişi kurtarmak ve bu vesileyle de kemik yapısına zarar verilmesine mâni olmaktır denebilir.

şişli mecidiyeköy kanal tedavisi
mecidiyeköy kanal tedavisi

Genel olarak kanal tedavisi yapılması gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Renk değişimi oldukça koyulaşmış vaziyette olan diş etleri,

 • Dişlerde sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassaslık hissi oluşması,

 • Yemek yeme esnasında çiğneme ve ısırma fonksiyonlarında zorlanma ve bu esnada kuvvetli ağrılar yaşama,

 • Diş etlerinde ve etrafında sivilceyi andıran yaraların oluşması,

 • Diş etlerinde şişkinlikler oluşması,

 • Çatlak oluşumu başlamış dişler,

 • Derin çürükler,

 • Diş ağrısına bağlı olarak yüz, boyun ve çene bölgesinde şişlikler meydana gelmesi.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinde dört temel amaç vardır;

 • Diş kanallarının sağlıklı bir hal aldırılarak şekillendirilmesi,

 • Mevcut bulunan enfeksiyonların yok edilmesi ve temizlenmesi,

 • Temizlenen ve şekillendirilen kanalların yeniden doldurulması,

 • Dişin tekrar eskisi gibi işlevselliğine ulaşması.

kanal tedavisi mecidiyeköy
kanal tedavisi şişli

Dişin mevcut durumuna bağlı olarak kanal tedavisi bir veya iki seans sürebilmektedir. Kanal tedavisi uygulamasında izlenen tedavi süreci elbette ki diş veya dişlerdeki hasara ve kişinin sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Lakin genel olarak izlenen prosedürler aşağıda olduğu gibidir;

 • Kanal tedavisi ilk hekim muayenesinde röntgen çekimi ile başlar. Bu röntgen ile dişin kök yapısının tespitinde oldukça faydalıdır. Ayrıca enfeksiyon belirtisi olup olmadığı da yine bu röntgen çekim ile açıklığa kavuşmaktadır. Bu tetkiklerden sonra mevcut dişteki hasarın kanal tedavisi gerektirecek bir durum olup olmadığının değerlendirmesi yapılır.

 • En sonda bulunan diş pulpasında hasar çok fazla ise kanal tedavisi işlemi derhal başlar.

 • Kanal tedavisinde yapılacak ilk işlem pulpanın sağlıklı ve düzgün bir şekilde boşaltılmasıdır. Bu işlem sonlandıktan sonra diş hekimi kanal tedavisinin ne kadar süreceğinin değerlendirmesini yapabilmektedir.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Kanal Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kanal tedavisi uygulamasının en önemli avantajı diş kaybını önlemeye yönelik olmasıdır. Bunun yanında ayrıca diş etrafında buluna dokuların ve kemiklerinde korunması esas alınmaktadır. Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonu temizlemek ve ağrı yapan dişi temizlemek konusunda gayet başarılı bir tedavi yöntemidir. Uygulanan tedavi sonrasında ağız hijyenine dikkat edildiği takdirde çok uzun yıllar sorun yaşanmadan kullanılabilmektedir.

Kanal tedavisiyle beraber ağrı yaşanan dişin çekilme gerekliliği kalmaz. Bu sebeple de diş etrafındaki kemik yapısı da korunmuş olur. Kanal tedavisine başlamadan önce hekim tavsiyelerine harfiyen riayet etmek önem taşımaktadır.

şişli kanal tedavisi
kanal tedavisi şişli mecidiyeköy
 • Dişlerde ağrı ve yüz bölgesinde şişlik olduğu düşünülüyorsa, hekiminiz bilgilendirmelidir.

 • Kanal tedavisine başlanmadan yaklaşık olarak bir saat öncesine kadar yemek yeme işlemi sonlandırılmalıdır.

 • Kanal tedavisiyle bağlantılı olmadığı değerlendirilse bile, herhangi bir rahatsızlık var ise veyahut kullanımda olan bir ilaç var ise bu durum mutlaka diş hekimi ile paylaşılmalıdır. Böylece kanal tedavisi riskleri ortadan kalkacaktır.

Kanal Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Kanal tedavisi, diş kökünde oluşan enfeksiyonu temizlemek ve tedavi etmek maksadıyla uygulanan bir işlemdir. Kanal tedavisine müteakip dolgu işlemi yapılarak diş ve dişlerin eski işlevselliğine kavuşması sağlanır. Lokal anestezi yapılarak uygulanan tedavide kısmen de olsa ağrı hassasiyeti yaşanmaktadır.

Lakin talimatlara harfiyen uyulduğu ve hekim nezaretinde yapıldığı sürece herhangi bir risk taşımamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dişlerde kanal tedavisi uygulamasının gerekliğine ilişkin olarak bu belirtiler olmaya başladığında mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır;

 • Boyun ve yüz bölgesinde şişlik oluşması,

 • Dişlerde meydana gelen derin yapılı çürükler,

 • Diş etlerinde şişmeler meydana gelmesi,

 • Dişlerde çatlaklar oluşması,

 • Diş etlerinde sivilceyi andıran oluşumların kendini göstermesi,

 • Çiğneme ve ısırma fonksiyonları esnasında şiddetli ağrılar yaşanması,

 • Sıcak ve soğuk gıda tüketimlerinde dişlerde hassasiyet yaşanması.

Kanal tedavisi esnasında lokal anestezi kullanılır. Halk arasında genel kanı açıl bir tedavi olarak yerleşmiş olsa da bu anestezi uygulaması münasebetiyle tedavi işlemi esnasında hiçbir ağrı hissedilmez.

Kanal tedavisi tercih edilmez ve yapılmazsa, dişte oluşan enfeksiyon kök dokulara kadar ulaşır ve çene kemiğine kadar ilerleyebilir. Sonrasında oluşacak apselerle beraber şiddetli ağrılar yaşanabilir. Netice de diş kayıplarına ve çene kemik yapısında bozulmalara sebebiyet verebilir.

Halk arasında, yanlış olmasına karşın, zihinlere kazınmış bir başka yanlış bilgide, kanal tedavisi uygulanan dişin ömrünün kısaldığının düşünülmesidir. Bu yanlış bilginin aksine iyi yapılmış bir kanal tedavisi uygulaması, dişin ömrünü uzatmaktadır.