Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Periodontoloji

Periodontal rahatsızlıklar, diş eti ile dişleri destekleyen dokuları ilgilendiren iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklar erken yaşlarda ve erken dönemlerde teşhis edildiklerinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedirler. Esasında diş eti rahatsızlıkları toplumun genelini ilgilendiren ve etkileyen bir rahatsızlıktır. Lakin etkisi ve tedavisi ile birlikte sonuçları hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığından istemsizce ve gizlice ilerleyen bir yapısı vardır. Diş eti rahatsızlıklarının tedavi edilmesi, doğal dişlerin korunmasında etkin rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra daha iyi bir sindirim gibi faydaları da beraberinde getirir.

Sağlıklı bir diş eti yemek yerken ya da diş fırçalanması esnasında kanamaz. Sağlıklı diş etinin görünümü, portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü ve pembemsi bir renktir.

şişli mecidiyeköy periodontoloji
Periodontoloji Tedavisi Nedir?

Periodontoloji, dişler ve etrafında yer alan dokuların sağlıklarını takip eden ve inceleyen, bu dokularda oluşan hastalıkların teşhisi, tedavisi ve sonrasında korunmasını amaçlayan diş hekimliği dalıdır.

Diş eti rahatsızlıkları oldukça basit bir diş eti iltihaplanmasından başlayarak çene kemiğinin erimesine kadar giden ve şiddetli enfeksiyonlara neden olan oldukça geniş bir yelpazeyi kapsar.

Dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak formlarda bulunur. Bu dokular ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli roller üstlenmişlerdir. Bu sebeple ağız ve diş sağlığıyla beraber bütün vücudu etkiler bir durumdadırlar. Dişlerde basit bir iltihaplanmayla başlayıp diş kayıplarına varan bir süreci takip eden diş eti rahatsızlıkları genel sağlık içinde olumsuz etkiler doğurmaktadır.

Diş eti rahatsızlıkları doğru ve erken teşhis edilmeli ve görmezden gelinmemelidir.

Diş eti rahatsızlıkları uzmanı yani periodontolojinin öncelikli gayesi bu rahatsızlıkları teşhis, tedavi ve durdurmaktır.

Periodontoloji bölümü;

 • Dişlerin kök kısmının çevresini saran kemik dokusu,

 • Dişlerin kök kısmı ile kemik doku arasında kalan lif grubu,

 • Diş köklerini saran ve kemiği çevreleyen doku tabakası, bir diğer ifade ile diş eti ile yakından ilgilenmekte ve genetik yatkınlık münasebetiyle ağız içinde meydana gelen ağız içi hastalıklarının tedavisinde etkin role sahiptir.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
 • Kanama,

 • Ağız içinde kötü koku ve tat,

 • Diş etlerinde iltihap oluşumu,

 • Diş eti kenarlarında oluşan siyah lekelenmeler,

 • Diş etlerinde şişkinlik ve kızarma,

 • Diş etlerinde çekilme ve buna bağlı olarak hassasiyet oluşması,

 • Dişlerde gözlemlenen sallanmalar ve dişlerin yer değişimleri.

şişli periodontoloji
mecidiyeköy periodontoloji

Periodontoloji Kliniğinde Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

 • Diş ve diş eti rahatsızlıklarını teşhis ve tedavisi,

 • Cerrahi olmayan tedaviler

 • Diş yüzeyi ve kök yüzeyi temizlenmesi ve düzleştirilmesi, küretaj uygulamaları.

Cerrahi Tedaviler

 • Diş estetiği ile ilgili cerrahi uygulamalar,

 • Diş etinde meydana gelen büyümelerin cerrahi tedavisi,

 • Membran uygulamaları,

 • Doku kayıplarını sonlandırmak için uygulanan cerrahi tedaviler,

 • Yumuşak doku greftleri.

Lazer Uygulamaları

 • Cerrahi olmayan ve cerrahi olan uygulamalar lazer destekli olarak da uygulanabilmektedir.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Olur?

Periodontoloji uygulamalarında çeşitli safhalar vardır. Uzman hekimler tarafında icra edilen periodontoloji tedavisinde takip edilen tedavi aşamaları şu şekildedir;

Hastalığın Teşhisi:  En önemli safha hastalığın teşhis edilmesidir. Yapılan klinik muayenesi ve radyografik görüntülemelerle en doğru teşhis konulmalıdır. Bu şekilde diğer safhalara geçilebilir.

Hastalık ve ağız bakımı ile ilgili tespitler:  Hastalık ve ağız bakımı ile ilgili farkındalığı olan bir hasta tedavi süreci boyunca daha bilinçli hareketler sergiler. Bu sebeple diş hekimi kadar hastanın da başarıya ulaşılmasında etkin rolü vardır.

Temizlik İşlemi:  Diş çevresinde bulunan diş taşları özel alet ve ekipmanlarla temizlenir.

şişli diş eti hastalıkları
mecidiyeköy diş eti hastalıkları

Antibiyotik Tedavisi:  Uygulanan tedaviye destek olunması adına antibiyotik kullanılması gerekir. Ayrıca diş yüzeylerinde parlatma işlemi yapılır. Derinlemesine temizlik yapılması adına küretaj uygulaması lokal anestezi kullanılarak yapılır.

Cerrahi tedaviler ve uygulamalar:  Cerrahi tedaviler ilerlemiş vakalarda tercih edilir.

Tamamlayıcı uygulamalar:  Periyodik olarak kontroller yapılır. Bu süreler yaklaşık olarak 3 ile 6 ay arasındadır. Tedavi esnasında planlanan kontroller aksatılmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Periodontoloji tedavisi, hastalığın yoğunluğuna, şiddetine ve hastanın verilerine göre 3 hafta ile 6 ay arasında bir zaman alması muhtemeldir. Tedavi sonlandıktan sonra 3 ile 6 ay arasında periyotlarla kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Diş eti tedavileri çoğunlukla ağrılı acılı olmaz. Diş hekiminin kanaatine göre tedavi sırasında anestezi uygulaması yapılmış ise etkisi geçer iken bir miktar rahatsızlık hissi duyulabilir. Bu durumları da diş hekimleri ağrı kesici ilaçlar ile kontrol etmektedirler. Genel olarak bu rahatsızlık hissi bir iki gün içerisinde geçer ve hasta eski konforuna ulaşır.

Diş eti tedavisi bir başlangıç seviye tedavi olarak nitelendirilebilmektedir. Her tür periodontal tedavide ön koşul olarak uygulanabilmektedir. Mevcut vakanın durumuna göre ve hastanın özelliklerine göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık olarak 3 – 4 seansta gerçekleştirilebilir.

Periodontoloji, dişleri ve çevreleyen dokuları, iltihap içeren hastalıkları ve bunların teşhis ve tedavi safhalarını kapsayan diş hekimliğinin alt dallarındandır

Periodontoloji tedavilerinde, diş etlerinin ve ceplerinin derin temizliği, (Küretaj Uygulaması) ve diş hekimin önereceği ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Ayrıca ilerlemişi seviyedeki hastalıklarda diş etlerinde çekilme ile kemik dokularda kayıplar meydana gelmemesi ve yeniden oluşmaması adına periodontal cerrahi işlemler (Diş eti ameliyatları) yapılmaktadır.

Diş etlerinde cerrahi işlem yapılırken ağrı acı gibi hissiyatlar olmaz. Lokal anestezi yapılarak cerrahi müdahaleler yapılır. Yani müdahalenin olduğu bölge ilaç verilerek uyuşturulması sağlanır. Lakin anestezinin etkisinin geçmesiyle bir miktar rahatsızlık olabilir. Bu durum diş hekimleri tarafından ağrı kesiciler ile kontrol altına alınmaktadır. Yaklaşık olarak 1-2 gün süren bu rahatsızlık oldukça normal bir durumdur.

Ağız ve diş sağlığı rahatsızlıklarında iyileşme süreleri kişinin yapısal özellikleriyle doğrudan ilişkilidir.  Bu sebeple iyileşme safhasıyla alakalı olarak net bir gün söylemek mümkün olamamaktadır. Ama şimdiye kadar yapılan tedaviler ve alınan sonuçlar değerlendirildiğinde iyileşme sürecinin çoğunlukla 10 – 14 gün veya 21 – 28 gün farklı zamanlarda olduğu gözlemlenmiştir.

Diş taşı temizliği işlemi diş eti çizgisi hattının altında kalan bölgede oluşan taşlar için küret ve gratuar adı verilen aletlerle kazınarak temizlenir. Lakin bu işlem hastalar tarafından pek sevilmez. Kazıma işleminden dolayı rahatsız edicidir, kimi zamanda diş etlerinde kanamalara sebep olabilmektedir.