Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Porselen Kuron

Porselen kuron, halk arasında porselen kaplama olarak da adlandırılmaktadır. Porselen kurona dişler için oldukça kalıcı bir uygulama olmasına karşın pek sevilmeyen bir tedavi şekli olduğu söylenebilir. Birçok sigorta şirketinin tedavi karşılama tablolarında yer almadığından olsa gerek halk tarafından pek faydalı görülmez ve tercih edilmez durumdadır. Kalıcı ve uzun süreli bir kaplama çeşidi olan porselen kuron diş üzerine uygulanır.

şişli mecidiyeköy porselen kuron
Porselen Kuron Nedir?

Porselen kuron dişlerin küçültülerek çepeçevre kaplanması işlemidir.

Porselen kuron, birçok değişik sebeple aşırı şekilde madde kaybına uğrayan dişlerin korunabilmesi için diş yüzeylerine yine dişlerle aynı şekilde materyaller yapıştırılmak suretiyle uygulana kaplama tedavi şeklidir. Kaplamalarda çok çeşitli kaplama materyalleri kullanılabilir. Günümüz şartlarına en yaygın kullanımda olan kaplama materyali tam seramik modeller ya da metal porselendir.

Metal ile takviye edilmiş kaplama malzemelerinin kullanımı daha aygın ve çoktur. Bu yaygınlığın sebeplerinden biri fiyatlandırma işleminin diğerlerine oranla daha makul seviyelerde olmasıdır.

Fiyat avantajına karşın diğer kaplamalara göre dezavantajı ise, metal destekli yapısının kimi zaman görünür durumda olması ve diş eti ve diş birleşim yerinde kimi zaman siyahlaşma meydana gelmesidir. Ayrıca ışığa karşı hassasiyeti düşük seviyededir. Geçirgenliği yok denecek kadardır. Bu sebeple daha mat ve soğuk bir renge sahiptir. Doğal diş görünümden biraz uzak bir tona sahiptir.

Seramik kaplamalar ve tam porselen olan kaplamalar estetik manada metal destekli kaplamalardan daha iyi seviyededir lakin metal destekli kaplamlar kadar dirence dayanıklı olduğunu söylemek zordur. Ön dişler için tam porselen kaplamalar doğru bir seçenektir.

Zirkonyum alt yapısına sahip kaplamalar oldukça güzel bir görünüme sahiptirler. Işık geçirgenliği özelliğinde ötürü doğal diş görünümüne oldukça yakın bir yapısı vardır. Metal alt yapılı kaplamalara göre daha az dayanıklı olduğu söylenebilir. Sert formdaki gıdalar tüketilirken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Porselen kuron altındaki diş etrafında biriken bakteri ve yemek artıkları kuron altındaki dişin çürümesine neden olabilir.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Porselen Kuron Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kişiler çeşitli estetik kaygılardan ötürü dişlerinin yapısından ve renk değişimlerinde rahatsızlık duyabilir. Bu rahatsızlıklar porselen kaplamalar ile çözüme kavuşturulamadı takdirde devreye porselen kuron tedavi uygulamaları girmektedir. Bunun yanında dişlerinde ileri seviyede madde kaybı yaşanan kişilerin dişlerini korumak ve işlevsel hale getirmek adına da porselen kuron uygulamaları tercih edilmektedir. Eğer daha öncesinde yapılan porselen kaplamalarda verim alınamamışsa ve değişimleri gerekiyorsa bu şekildeki durumlarda da porselen kuron uygulaması tercih edilmektedir.

şişli zirkonyum diş kaplama

Dişlere yapılan kaplama porselenler hem porselen venerlar için hem de porselen kuron için doğal ve doğala yakın bir görünüm elde etmek için kullanılır. Porselen malzemeler yapısal özellikler sebebiyle doğal dişlere oldukça yakın bir görünüm sergilerler. Bu tür estetik ağırlıklı uygulamalarda hangi tedavi ve uygulamanın uygun olacağı konusu görecelidir. Elbette ki diş hekimin yapacağı muayene önemlidir. Lakin kullanıcı kişinin de beklentiler ve istekleri de bu değerlendirmeye etki edecektir.

mecidiyeköy zirkonyum kaplama
Porselen Kuron Nasıl Yapılır?

Porselen kuron için ilk seansta ilk tespit muayenesi yapılır. Bu muayene ile birlikte durum tespiti yapılarak ihtiyaçların ne olduğu ve ne tür teknikler kullanılması gerektiği kişinin beklentiler doğrultusunda kararlaştırılır.

Porselene kuron kaplamasına karar verildikten sonra lokal anestezi ile tedaviye başlanır. Diş kesimleri yapılır ve ölçülendirme işlemlerinden sonra geçici kaplamalar takılır. Yine kullanıcı ve diş hekimi arasındaki koordineyle beraber kuronun rengi belirlenir.

İkinci seansta, alt yapı işlemlerinin provası yapılır.

Son seansta, tamamlanmış porselen kuronun provası ve kontrolleri yapılır. Uyumu gözlemlenir. Fonksiyonel olarak işlevine bakılır. Bütün kontroller ve gözlemler olumlu yönde ise daimî olarak yapıştırılır.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Porselen Kuronların Avantajları Nelerdir?

  • Metal desteği olmayan kuronların ışık geçirgenlik üst seviyededir. Bu durum doğal diş görüntüsüne yakınlığı sebebiyle iyi bir özellik olarak değerlendirilmektedir ve estetik açıdan başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Bunu karşın metal destekli kuronların ışığı geçirememesi donuk ve yapay bir renk ortaya çıkmasına neden olur. Tam olarak bu sebeplerden ötürü ön dişlerde metal desteği olmayan kuronların tercihi söz konusudur.
  • Metal desteği olmayan porselenler kimyasal ve mekanik olarak dişe tutturulur. Bu bağlamda tutucu özellikleri yüksektir. Kolay kolay düşmezler.
mecidiyeköy zirkonyum diş kaplama
zirkonyum-kaplama-sisli-mecidiyekoy-800x450
  • Metal desteği olmayan kuronların altında metal olmadığı için diş eti ile birleşim yerlerinde koyu renk çizgi oluşumu olmaz. Bu çizgi olmamasından dolayı daha estetik bit görüntü sergilemektedir.
  • Diş eti çekilmelerinde metal desteksiz porselenlerin estetik görünümleri korunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Porselen Kuron, birçok farklı nedenlerle olabilecek aşırı seviyede madde kaybına uğrayan dişlerin korunabilmesi adına dişler üzerine ve yine dişlerle aynı formda materyaller yapıştırılması işlemidir.

Diş teknisyenlerinin aldıkları ölçü değerleriyle ilişkili olarak üretilen kaplamalar ilgili ve gerekli bölgeye yapıştırılır. Yapay bir şekilde üretilen kuronlar hastanın çenesine yerleştirilir ve fonksiyonel olarak denemeler yapılır. Gözlemlerin olumlu yönde olmasıyla da daimî olarak yapıştırma işlemi uygulanır.

Ağız ve diş sağlığıyla alakalı olarak özellikle de diş etleriyle alakalı herhangi bir problem yaşanmadığı takdirde porselen kuron kaplama işlemi ortalama olarak 3 seansta başarılı bir şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Yine hastanın durumuna göre işlem hızlandırılıp 2 seansta da sonuca erdirilebilir. Porselen kuran tedavisinde önemli olan seans sayısından ziyade seanslar arasındaki fasılalardır. Yaklaşık olarak her seans arasında en az 2 – 3 günlük boşluklar bırakılması kaplamaların sağlıklı bir şekilde yerleşmesi adına faydalı olacaktır.

Porselen kuron yerine yerleştirilip kullanıma başladıktan sonra teknik olarak herhangi bir sıkıntı olmaması beklenmektedir. Ama eğer altta kalan diş içinde tedavi esnasında tam olarak temizlenip alınamayan sinirler kaldı ise bu durum soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet yaratılmasına neden olur. Bunun üzerine de ısırıldığında acı ve ağrı hissedilirse mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Uzman hekimler tarafından icra edilen diş kesilmesi işleminden sonra, ilgili diş üzerinde uygulanan anestezinin etkisi geçtikten sonra dişlerde hassasiyet ve bir miktar ağrı gözlemlenmesi normal olarak değerlendirilmektedir.

İşlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı yaşanmamasına karşın işlemden sonra bir miktar olabilir. Bu süreçler hekimler tarafından ağrı kesiciler ile kontrol altına alınmaktadır. Ortalama olarak 1 – 3 gün içinde ağrı ile karşılaşılır ve sonrasında ağrı son bulur.