Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Porselen Lamina

Porselen laminalar, çoğunlukla tırnak kalınlığında hacimlere sahip, istenilen renk ve boyutlarda özel olarak imal edilebilen porselen tabakanın dişin ön ve görünen kısımlarına yapıştırılması tekniğidir. Porselen lamina kaplamalar genellikle estetik kaygılardan dolayı kaynaklanan sorunları çözmek üzerine kullanılır.

Ön dişlerde bulunan estetik görüntü kayıpları sebebiyle bu sorunların giderilmesi maksadıyla kullanılan bir tedavi şeklidir. Porselen maddeden imal edilen bu kaplamalar yarı geçirgen özelliğe sahip ve ince formda bir görüntüsü vardır. Mevcut kullanımdaki diş üzerine muazzam bir uyumla yapıştırılıp kullanılabilme özelliği bulunmaktadır. İşlem sonlandığında mükemmel bir uyum içinde olan doğal diş ve kaplama gözlemlenir.

şişli meciyeköy diş kaplama, porselen lamina
Porselen Lamina Kaplamalar Nedir?

Porselen lamina kaplamalar, özel yapıştırma malzemesi ve teknikleriyle, çoğunlukla ön dişlerin renk, şekil ve konumlarının değiştirilmesi amacıyla tercih edilen bir porselen kaplama tekniğidir.

Lamina, Latince kökenli bir kelime olup yaprak anlamına gelmektedir. Porselen lamina diş kaplaması, dişlerin kesilmesine gerek duyulmadan sadece ön yüzlerinin 0,3 – 0,7 mm. inceltilmesi suretiyle uygulanan ve aynı zamanda sağlam ve doğal diş dokusunun en yüksek oranda kullanıldığı bir kaplama tekniğidir. Bu inceltilerek elde edilen hacimsel küçülme olan noktalara porselen lamina kaplamalar özel yapıştırıcılarla uygulanır.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Porselen Lamina Tedavisi ve Diş Kaplaması Kimlere Uygulanır?
 • Diş rengi çeşitli sebeplerle değişmiş olan ya da diş renginden memnun olmayan kişilerde,

 • Diş aralıklarında rahatsızlık verecek seviyede ve estetik manada huzursuzluk yaratacak şekilde boşluk olan kişilerde,

 • Çeşitli sebeplerle kırılmış ya da aşınmış dişlerin tekrar eski haline kavuşturulmalarında,

 • Ön dişlerde bulunan eski ve renk değişimine uğramış dolguların değişiminde,

 • Çapraşık konumda olan ve eğri yapısı bulunan dişlerin düzeltilmesi işlemlerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

şişli porselen lamina

Porselen diş kaplamalarının şu kişilerde ya da şu rahatsızlıklarda kullanılamaz şeklinde bir kısıtlayıcılığı yoktur. Yani diş hekimi uygun gördüğü takdirde talep eden herkese uygulanabilir.

mecidiyeköy porselen lamina
Porselen Lamina Diş Kaplamaları Hangi Durumlarda Uygulanır?
 • Diş beyazlatma tedavi ve teknikleriyle başarılı sonuçlar alınamamış ileri seviye renk değişimi olan dişlerde,

 • Yapısal olarak kötü durumda ve şekli bozulmaya yakın olan dişlerde,

 • Kırılmış veyahut değişik sebeplerle aşınmış dişlerin onarılmasında,

 • Yapısında artık bozulmalar yaşanmaya başlamış ve renk değişimleri gözlemlenen eskimiş dolguların düzeltilmesinde,

 • Ayrık konumda olan dişlerin birleştirilmesi işlemlerinde,

 • Ortodontik tedavilere alternatif bir yorum olarak eğri dişlerin düzeltilmesi işlemlerinde porselen lamina diş kaplamaları kullanılabilmektedir.

Hastanın beklenti ve talepleri gayet tabi ki tedavi süreci planlamasında etkili olacaktır. Lakin temel değerlendirme mutlaka uzman bir diş hekimi nezaretinde yapılmalıdır.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Porselen Lamina Diş Kaplamalarını Avantajları Nelerdir?

 • Küçücük müdahaleler ile kısa zaman aralıklarında sağlıklı, doğal ve mükemmel bir görünüş sağlanır.

 • Sağlam ve renk değişimleri olmayan malzemelerden yapılırlar. Bu sebeple zaman içerisinde kendiliğinden deforme olma ihtimalleri yoktur.

 • Dişlerin doğal yapısı bozulmadan yapılan bir uygulama olması büyük bir artıdır. Dişlerde kesilme ya da küçültme işlemleri uygulanmaz.

 • Modern tıbbın getirdiği teknolojik olanaklardan faydalanarak görünümünden hoşlanılmayan dişlerin derhal birer kopyası alınarak porselen lamina kaplama ile kaplanabilir.

porselen lamina şişli
mecidiyeköy porselen lamina
 • Pürüzsüze yakın bir düş yüzeyi olacağından diş taşı oluşumu en aza indirilir.

 • Yoğun çay, kahve ve sigara kullanımdan ötürü renk değişimleri olmaz.

 • Yalnız başına ele alındığında kırılgan bir yapıda olduğu görülebilecek olan porselen lamina kaplamalar, diş minesine başarılı bir şekilde yapıştırıldığında direnç kuvveti artacaktır.

 • Aşınma direnci oldukça yüksektir.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Porselen Lamina Diş Kaplamalarını Dezavantajları Nelerdir?
 • Kullanım kolaylığı ve estetik görünümü sebebiyle oldukça başarılı bir performans sergileyen porselen lamina kaplamalar, fiyatlandırma anlamında diğer uygulamalardan biraz daha yüksek rakamlara yapılmaktadır. Kullanıcılar açısından olumsuz bir etken olarak değerlendirilmektedir.

 • Hacimsel kalınlığı oldukça küçüktür. Yaklaşık olarak tırnak kalınlığında bir yapıya sahip olmasından ötürü hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple iyi bir laboratuvar ve klinik çalışmasına ihtiyacı vardır. Diş hekiminin deneyim sahibi ve sanatsal bir bakış açısına sahip fikirleri olması uygulamanın başarısını olumlu yönde etkileyecektir.

şişli mecidiyeköy porselen lamina
porselen lamina mecidiyeköy şişli
Porselen Lamina Kaplamaların Ömrü Ne Kadardır?

Ağız ve diş sağlığı kapsamında uygulanan bütün tedavilerde kullanım süresi oldukça görecelidir. Kullanıcının sağlıklı bir ağız hijyeni ve alışkanlığı yoksa yapılan uygulamalar uzun soluklu olamayacaktır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren temizlik alışkanlıkları olduğu için porselen lamina kaplamalarında kullanım süresi kişiseldir. Lakin doğru, sağlıklı ve istikrarlı bir ağız ve diş sağlığı olduğu sürece yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Lekelenme ve aşınmaya karşıda direnci oldukça yüksektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer diş etlerinde lamina tedavisine başlamadan önce yapılması gereken bir tedavi ya da bir işlem yoksa, porselen lamina tedavisi bir hafta içinde 2-3 seans gibi kısa bir süre zarfında tamamlanır.

Lamina porselenler, bir diğer ismi ile yaprak porselenler, dişlerin renk ve form değişikliği için kullanılan ve özel yapıştırma teknikleriyle sabitlenen restorasyon türüdür. Doğal dişleri taklit eden yapıları dolayısıyla çok kısa sürede istenilen gülüşlere ulaşılmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı konularında yapılan tedavi uygulamalarına ömür biçmek kolay bir yöntem değildir. Yapılan bütün teşhis ve tedaviler kişiye özel nitelikler taşımakta ve sonrasında da yine kişisel olarak bakıma tabi tutulmaktadır. Tedaviler sonrasında düzenli ve istikrarlı bir ağız ve diş sağlığı alışkanlığı kazanan kişilerin yapmış oldukları porselen laminaların ömrünün 10 – 15 sene kadar olduğu söylenebilir. Bu süre kişisel kullanım alışkanlıklarıyla uzayıp kısalabilir.

Porselen lamina kaplamalar ile dişlerdeki estetik kaygılar giderilemez. Tek tek uygulanması gerekmektedir. Porselen lamina kaplamalar zirkonyum kaplamalara nazaran daha maliyetli bir yapıya sahiptir. Zirkonyum kaplamalar ise tam kaplama şeklinde yapılan bir kaplama şeklidir. Beyaz renkte ve estetiktir.

Porselen lamina diş tedavisinin uygulanamayacağı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Tırnak yeme alışkanlığı bulunan kişilerde,

 • Çenesinde yapısal olarak bozukluklar olan kişilerde,

 • Kalem ısırma şeklinde alışkanlıkları olan kişilerde,

 • Diş eti çekilmesi rahatsızlığının ileri seviyelere kadar ilerlediği kişilerde porselen lamina tedavisi yapılmaz.

Porselen lamina ile kaplanmış dişler doğal dişlerle aynı konuma gelir ve doğal dişlerle aynı muameleyi görürler. Sert gıdaların tüketimi doğal dişlere nasıl zarar veriyor ise aynı şekilde davranıldığında lamina kaplama dişlerde zarar görür.

Porselen lamina kaplama dişler çene gelişimi tamamlanmış ve ağız hijyeni yerinde olan kalıcı dişlerin hepsine rahatlıkla uygulanabilir. Sadece öncesinde porselen ya da zirkonyum şeklinde kaplama uygulaması olmuş dişlerde uygulanılması tavsiye edilmez.