Abide-i Hürriyet No:4 Şişli / İSTANBUL +90 542 187 46 34 info@osmanogludisklinigi.com

Zirkonyum Kaplama

Diş kaplamaları genel olarak porselen malzemeler ile yapılır. Kaplamalar metal destekli ya da metal desteksiz olarak toplamda iki sınıfta toplanabilir. Daha estetik bir görünüme sahip olmak isteyen hastalar için diş hekimleri daha estetik uygulama ve teknikleri bulmak yolunda arayış içinde olurlar. Bu beklenti ve sonrasında gelen arayış diş hekimlerini zirkonyum alt yapılı tedaviler planlamaya doğru sevk etmiştir.

Ağırlıklı olarak seramik ve porselen malzemelerden yapılan zirkonyum, sağlam, parlak ve estetik bir elementtir. İçeriğinde metal barındırmayan zirkonyum beyaz bir malzemeden oluşur. Diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılan zirkonyum elementi, çoğunlukla daha estetik bir gülüşe ve bembeyaz dişlere sahip olmak isteyen hastalara uygulanır.

şişli zirkonyum kaplama
Zirkonyum Diş Kaplaması Nedir?

Zirkonyum elementiyle yapılan kaplamalar oldukça sağlam ve aynı zamanda da doğal bir görünümü olan kaplamalardır. Teknolojinin ilerlemesiyle diş tedavilerinde oldukça tercih edilen bir malzeme olan zirkonyum, ışık geçirgenliği ile de sağladığı doğallıktan ötürü tercih edilmektedir. Ağızdaki bütün dişlere uygulanabilen bir tekniktir. Bu tür kaplama malzemesiyle dişler daha az aşınmaya maruz kalırlar ve doğal görünümünden aynı şekilde daha az taviz verirler.

Zirkonyum elementinin yalıtım özelliği bulunmasından dolayı da dişlere sıcak ve soğuk hissiyatı konularında doğal dişlerden farklı olmayan bir tecrübe yaratır. Özellikle ışık geçirgenliği özelliği doğal dişlere yakın bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Bu doğal duruş sayesinde etraftaki insanlar tarafından da kolay kolay fark edilememektedir.

Osmanoğlu Diş Kliniği’nin Profesyonel Diş Hekimleriyle Şimdi Tanışın!

Zirkonyum Diş Kaplamaları Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Zirkonyum diş kaplamaları hem sağlamlığın hem de estetiğin ön planda ve lazım olduğu durumlarda kullanılır. Bu genel değerlendirme sebebiyle çoğunlukla ön bölge dişlerinde tercih edilmektedir. Eğer ön dişlerde eksiklik bulunuyorsa seramik kron ya da lamine kaplama yerine zirkonyum tercih edilmelidir. Bu şekilde bir kullanım alanı olması münasebetiyle yaygın kullanımda kimi zaman ön diş kaplama olarak da isimlendirilmektedir.

Arka bölgede bulunan dişlerde de elbette zirkonyum kaplamalar yapılabilmektedir. Lakin estetik özelliklerinden faydalanılmayacağı için ve aynı zamanda maliyetli de bir uygulama olacağından çoğunlukla ön bölge dişlerinde tercih edilmektedir.

şişli zirkonyum diş kaplama
mecidiyeköy zirkonyum kaplama
Zirkonyum diş kaplamalarının çoğunlukla hangi durumlarda tercih edildiğini sıralamak gerekirse;
 • Dişlerde uygulanan beyazlatma işleminden yeterli oranda verim alınmadığı durumlarda tercih edilmektedir.

 • Şeklen bozuk bir duruşa sahip olan dişlerde kullanılmaktadır.

 • Gülüş tasarımı yapılmak istenildiğinde estetik özelliği sebebiyle sıkça tercih edilmektedir.

 • Diş yüzeylerinde renk değişimleri ya da çok koyu renklerde dişe sahip olunduğunda zirkonyum diş kaplamaları tercih edilebilmektedir.

Mutlu Gülümsemelere Merhaba Deyin!

Hızlı ve Kolay Randevu

Zirkonyum Diş Kaplamanın Uygulama Adımları Nelerdir?

 • Öncelikle dişler kaplama işlemine uygun ölçülere getirilir.

 • Uygun boyutlara ulaşan dişlerin ölçüleri alınır.

 • Dişlere uygun şekilde zirkonyum kaplamalar oluşturulur.

 • Son safha işlemi, yapıştırmadır. Yapıştırma işlemiyle beraber gerçek dişlerden farksız bir görünüm ve işlevselliğe sahip olunur.

mecidiyeköy zirkonyum diş kaplama
zirkonyum-kaplama-sisli-mecidiyekoy-800x450
Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Zirkonyum malzemesiyle yapılan diş kaplamaları genel olarak şu şekillerde olur;

 • İlk yapılan muayenede hasar tespiti şeklinde bir değerlendirme yapılır.

 • Lokal anestezi ile kısa sürede uyuşma sağlanır.

 • Özel aletler ile diş inceltilmeye başlanır. Bu inceltme işleminin amacı yapılacak olan kaplamanın ağız yapısına kaba olmamasıdır.

 • Ağız içi dezenfekte edilir.

 • Dişlerin ölçüleri alınır.

 • İnceltilen dişlerin görüntüsü estetik manada rahatsızlık uyandırabilir. Bu süreçlerde geçici dişler kullanılabilir.

 • Zirkonyum kaplama renklerine karar verilir. Bu safhada hastanın değerlendirmeleri mutlaka sürece entegre edilmelidir.

 • 5 – 7 gün içinde gelen kaplama geçici olarak dişlere yapıştırılır.

 • Geçici olmasının sebebi esasında değerlendirme yapabilmektir. Bu süre zarfında yaşanan olumsuzluklar derhal müdahale ile giderilebilir.

 • Son safha, rutin kontrol safhasıdır. Diş hekiminin de tavsiyelerine uyarak en az altı ayda bir kontroller ile takip edilmelidir.

Ağız Sağlığı Sorunlarınıza Son Verin!

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?
 • Işık geçirgenliği özelliğinden ötürü doğal dişlere oldukça yakın bir görünüme sahiptir.

 • Dokularla uyum seviyesi yüksek olduğundan doku dostu element diye de anılır. Bu özelliği sebebiyle diş etlerinde herhangi bir morluğa sebebiyet vermez.

 • Metal destekli porselen kaplamalarda zamanla diş etleri ve kaplama arasında tam olarak birleşim yerinde gri bir görüntü oluşmaya başlar. Zirkonyum kaplamaların beyaz renkli olması bu tür bir grileşmenin olmasına sebebiyet vermez.

 • Sağlam ve direnci yüksek bir malzeme olduğu için çene üzerinde arka ve ön istenilen bölgede kullanılır.

şişli mecidiyeköy zirkonyum kaplama
şişli mecidiyeköy zirkonyum diş kaplama
 • Isı geçirgenliği az olduğundan dişlerde hassasiyet yaşatmaz.

 • Ağırlık olarak metal destekli kaplamalardan daha hafif bir yapısı olduğundan ağırlık hissi vermez.

 • Metal destekli kaplamalardan kimi zaman metalik bir tat alındığı gözlemlenmiştir. Zirkonyum kaplamlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

 • Zirkonum elementinin diş renkleri, insanların tercih etmelerindeki sebeplerden biridir. Bu renkler sebebiyle elde edilen estetik görünüm tercih edilmesini sağlamaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?
 • Zirkonyum diş kaplamları diğer kaplamalara nazaran daha maliyetli bir uygulamadır. Bu maliyetli yapı kullanım tercihlerinde bir dezavantaj olarak değerlendirilebilmektedir.

 • Zirkonyum diş kaplamaları çok uzun süre köprü tedavilerinde kullanılmıştır. Bu kullanım esnasında yaşanan kırılmalar akıllarda hassas bir yapı olarak yer etmesini sağlamıştır.

Zirkonyum diş kaplamanın dezavantajları yok denecek kadar azdır. Halihazırda dezavantaj diye sayılan bu maddelerde gelişen teknolojik gelişmeler sayesinde dezavantaj olmaktan çıkmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum kaplamanın kullanım ömrü ile alakalı olarak net bir değer vermek esasında doğru olmayacaktır. Çünkü içinde bulunulan insan faktörü bütün denklemleri alt üst etmeye yeterdir. Kullanıcı kişinin ağız ve diş sağlığına verdiği önem, dişlerini yemek yemek dışında kullanmaması ve diş hekimi kontrollerine sadık kalması gibi çok çeşitli sebepler uygulanan zirkonyum kaplamanın kullanım süresini doğrudan etkileyen faktörlerden sadece birkaç tanesidir.

Kullanıcı tecrübelerinden bir değerlendirme yapıldığı takdirde yaklaşık olarak 5 ile 15 yıl arasında bir kullanım ömrü vardır denilebilir. Ayrıca gerekli hassasiyetler gösterilirse bu süre 20 yıla kadar uzanabilir.

Porselen kaplamaların ışık geçirgenliği zayıftır. Buna karşın zirkonyum diş kaplamalarının yüksek ışık geçirgenliğe sahip olması doğal diş görünümünden ayırt edilemez durumda olmasını sağlamıştır. Estetik kaygılara olumlu katkılar sayladığından, yaptıranların oldukça memnun olduğunu söylemek doğrudur.

Zirkonyum diş kaplamasının kendi başına ve dışarıdan bir etkiye maruz kalmadığı sürece başarısız bir görüntü sergilemesi pek muhtemel değildir. Lakin dışardan maruz kaldığı travmalardan ötürü kırık ve çatlaklar olabilir. Zirkonyum diş kaplamalarında kesinlikle çürüme meydana gelmez. Fakat yeterli seviyede ağız ve diş bakımı yapılmadığında zirkonyumun altındaki dişlerde çürümeler meydana gelebilir.